ЗЕМУНЦИ, ХВАЛИТЕ СЕ ГАРДОШЕМ, А НЕ ЗНАТЕ МУ НИ ПРАВО ИМЕ: Ево једне од најчешћих земунских грешака!
Врло битан час историје за све праве Земунце!
Гардош кула један је од најпрепознатљивијих земунских симбола, само што то није исправан назив. Још од 1896. године, када је кула саграђена, зове се потпуно другачије. Тај податак не знају ни многи Земунци, па је већ дуже од века погрешно називају.
КАД ЉУБА ЗЕМУНАЦ БИЈЕ: Погледајте редак снимак - Магашев бокс меч! (ВИДЕО)
„Земун се ограђује од Дунава солитерима. Мислимо да је то грешка, а нема горих грешака од оних које се виде са неколико километара удаљености”. Овако је некада Земун описивао легендарни Душко Радовић.
Један од тих ''solitera'' никако не бисмо могли да зовемо грешком, а и сумњамо да је чика Душко уопште мислио на њега. Једноставно, Гардош кула је здање на које је сваки Земунац поносан. Само, то је погрешно име и многи често греше.
– Најчешћа заблуда Земунаца у вези је са именом куле на врху Гардоша. Иако та монументална грађевина има име и зна се шта је, Земунци је, готово од реда, зову Кула Сибињанин Јанка. Новинари, уз то нетачно име, користе и назив Гардошка кула. А та кула, коју су подигли Мађари 1896. године у оквиру прославе хиљадугодишњег боравка у Панонији и државности званично се зове Миленијумска кула – одмах је на почетку разговора за „24 сата” објаснио Бранко Најхолд, хроничар из Земуна.
Ову кулу високу 36 метара многи везују за догађаје из средњег века и великог борца против Османлија – Сибињанин Јанка, па је по његовом имену и зову.
– Погрешан назив Кула Сибињанин Јанка већ дуго је присутан. Сибињанин Јанко, што је посрбљено име мађарског племића Јаноша Хуњадија, боравио је у Земуну 1456. године и одатле руководио одбраном Београда опседнутог турским снагама Мехмеда II Освајача. Прича о његовом боравку у Земуну била је од давнина позната Земунцима, па су они и остатке средњевековног утврђења правилно звали Хуњади Бург. Остаци тог утврђења делимично су сачувани, а у његовом средишту Мађари су подигли Миленијумску кулу. Лоши ђаци побркали су два догађаја и, будући да је Јанош Нуњади био Мађар и да су кулу они подигли, ново здање у центру средњевековног утврђења назвали су именом Сибињанин Јанка. Назив је био прихваћен од већине Земунаца, и то оних који нису били ни рођени у време зидања куле – рекао је саговорник 24 сата.
– Чак и они који су били свесни велике временске дистанце, назив су у већини прихватили. И тако, кулу и даље (и све више) називају по имену Сибињанин Јанка, при чему мало ко зна њен стварни и једино правилан назив – додао је он.
Како Најхолд наводи, можда назив Миленијумска кула није више прикладан, јер Земун већ скоро пун век није у поседу Угарске круне, а мађарски град у правом смислу речи није ни био.
ЗЕМУНАЦ ПРОНАШАО ПСА: Плакао је и молио, давао новац, а онда су му јавили да су нашли Наду
– Иако сам против заташкавања историје, нисам ни против да се кула другачије назове. Можда и Земунска кула, како је својевремено предлагао и песник Раша Ливада, а с обзиром на то да је то здање у међувремену постало прави и најпрепознатљивији симбол Земуна. Можда може да се нађе и неко друго прикладно име, али Кула Сибињанин Јанка никако. А док се ново име евентуално не смисли и не озваничи, кулу треба звати онако како се и зове: Миленијумска – закључио је Бранко Најхолд.