"УЛАЗЕЋИ И КРОЗ ПРОЗОРЕ, САМО НА КРАТКО" Станари урушене зграде на Врачару у исчекивању одлуке - да ли ће моћи по личне ствари
Како се сазнаје, експертски извештај професора са Грађевинског факултета о томе колико је безбедно да станари уђу и узму своје личне ствари, данас ће да буде прослеђен Граду, након чега ће бити познато и више детаља.
Након две недеља чекања на највредније и најдраже ствари, станари Видовданске 2а, изгледа да ће моћи сутра да на кратко уђу у своје станове и преузму их. Међутим, како сазнајемо од председника станара те зграде, они о томе још нису обавештени.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/05/bbbb.jpg?itok=MO9tjwMT)
ЗА СЈАЈНИЈИ БЕОГРАД: Ево детаљног списка где ЈКП "Јавно осветљење" обавља радове
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/goran-vesic_foto_srbijadanassasa_dzambic_2_5.jpg?itok=EhXohGU_)
"МАШИНЕ ПОЧЕЛЕ ДА ОДЛАЗЕ ИЗ БЛОКА 37" Весић: Проблем ће бити решен, неће више бити потребе за сукобима
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/29/ykck9kpturbxy85nze1y2rizgjlmjjjn2u5zmrimjhlnde4mdrmotjinc5qcgerkwlnauqagaewbq.jpg?itok=Up1IeYqi)
ПОЧЕЛИ РАДОВИ НА ДОГРАДЊИ ШКОЛЕ: Реконструкција батајничке школе у року од годину дана
Београдски медији преносе да ће им ово сигурно бити омогућено доком сутрашњег дана, међутим, како незванично сазнајемо, коначна одлука још није донета. Како се сазнаје, експертски извештај професора са Грађевинског факултета о томе колико је безбедно да станари уђу и узму своје личне ствари, данас ће да буде прослеђен Граду, након чега ће бити познато и више детаља.
Оно што је идеја, то је да грађани уђу на сат, сат и по, у пратњи ватрогасаца, и узму само оно најнеопходније, дакле линче ствари, не и намештај. Ово би требало урадити чим пре, односно пре евентуалних киша.
Подсетимо, 16. јула делимично се урушила зграда у Видовданској 2а, услед неправилног извођења грађевинских радова на суседном градилишту, односно копања темељне јаме. Неколико дана касније дошло је до пропадања још једног спрата, а сви станари зграде су још првог дана евакуисани. На срећу, повређених није било, јер у урушеним становима у том тренутку није било станара.
Ући пре него што падне киша
С друге стране, да ће они засигурно моћи да уђу у своје домове сутра, јуче је за "Политику" изјавио др Иван Игњатовић, један од чланова тима Грађевинског факултета, који је на позив Града био бесплатно ангаживан на процени да ли ће оштећени станари моћи да уђу у своје станове из 1939. године, где су им остале апсолутно све ствари.
- Дозволићемо краткотрајни улазак да би људи могли да узму само основне ствари. То би требало да се што пре уради, у петак или најкасније у суботу, свакако пре било каквих падавина, како бисмо могли да гарантујемо за стабилност зграде - изјавио је професор Игњатовић.
Улазе кроз врата или прозоре
Према његовим речима, неко ће моћи да уђе кроз врата, неко кроз прозор, за сваки стан је одређен начин како да се то изведе. Он је јуче на сопствену одговорност, са колегом инжењером Драгом Остојићем, био у оштећеном објекту на Врачару, који је грађевиснка инспекција забранила да се користи.
Претходних дана стручњаци Грађевинског факултета анализирали су архивски пројекат зграде, поставили геодетске репере и обавили четири серије осматрања, потврдио је за "Политику" Владан Кузмановић декан Грађевинског факултета. Он наводи да нису регистрована нова слегања зграде.
Игњатовић каже да то не значи да их неће бити, посебно ако буде падавина.
Станари још без информација
Породице које су биле принуђене да напусте своје домове, још нису обавештене о могућности уласка у станове.
Што се тиче судбине урушене зграде, она ће, како је недавно одлучено на састанку станара и представника Града, бити срушена, на њеном месту биће подигнута нова, а оштећени станари добиће на том месту станове исте квадратуре какве су и имали. Рок за завршетак свих радова је, како је обећано на састанку, годину дана, а како је изјавио заменик градоначелника Горан Весић, Град ће преузети и све око подношења тужбе против одговорних.
Док нова зграда не буде изграђена, станари Видовданске 2а моћи ће да користе градске станове, обећано је. Међутим, то се још није догодило. Породице које нису имале где, и даље су смештене у хотелу "Славија", рекли су, док је неколико њих код пријатеља и родбине.
Одговорнима за рушење зграде ставља се на терет тешко кривично дело против опште безбедности, а кривичне пријаве против њих поднео је Град. Станари су тужили инвеститора за накнаду штете.
Прво основно тужилаштво у Београду оценило је да темељна јама у Видовданској 4 није била прописно и довољно обезбеђена, односно да је била обезбеђена супротно прописима и пројекту који је одобрен, због чега је највероватније и дошло до пуцања шипова и обрушавања суседне зграде.
Позиви за саслушање 26. августа, како преноси танјуг, послато је инвеститору С.Б., као и извођачима Р.М., М.Г. и Р.Д.