ЗНАТЕ ЛИ КОЈЕ СУ КАЗНЕ АКО НЕ ЧИСТИТЕ ЗА ЉУБИМЦЕМ? Новац оде очас посла из новчаника!
Најављена је и изградња гробља за кућне љубимце.
Законом је прописано да власник мора очистити за својим кућним љубимцем, али много је оних који то не чине, због чега су градска шеталишта и пракови пуни животињског измета.
Казна за несавесне власнике износи 10.000 динара, а од почетка године написана је само једна.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/07/vasa_1000_x_700.png?itok=RaeaSFSE)
Прелазак на online трговину – једина нада за вашу фирму?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/22/goran_vesic.jpg?itok=3z0qIQ8-)
ГОРАН ВЕСИЋ: Ових 14 вртића коштаће град Београд око 20 милиона евра
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/06/107376753_10222359519485711_7356647630130860953_o.jpg?itok=AUaqoejD)
У ПРЕСТОНИЦИ И ДАНАС БАШТЕ КАФИЋА БИЛЕ ПУНЕ: Београђани не могу без "чашице разговора"! (ФОТО)
Припадници Комуналне милиције до 1. децембра евидентирали су 39 поступања, односно контроле комуналног реда који се односи на прљање јавних површина чији су виновници кућни љубимци и то углавном у централним градским општинама.
- Примљене су 34 пријаве, урађено је и пет контрола комуналног реда приликом којих је издат један прекршајни налог и извршено једно прослеђивање надлежном органу - објашњавају надлежни из Секретаријата за послове комуналне милиције.
- Ми ћемо и убудуће, у складу са својим овлашћењима, спроводити контролу наведене области.
Ипак, иако је казни мало, непријатних препрека на улицама и тротоарима је све више, што сведочи само о неодговорним власницима. Према званичним подацима Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, тачније Управе за ветерину, у Београду има око 43.000 регистрованих власничких паса. Бројке које сведоче о напуштеним љубимцима, који лутају градским улицама, увећавају се сваког месеца.
Званични подаци не постоје, а капацитети постојећих азила одавно су испуњени. Како би се у престоници побољшала ситуација, градске власти су имале намеру да уведу обавезно чиповање и узимање ДНК да би се смањио проблем фекалног отпада кућних љубимаца по улицама. Упркос најавама, пројекат ни после годину дана још није заживео. Тада је било речи и да ће се ригорозније кажњавати сви они који своје љубимце воде без повоца и пуштају у градске паркове, иако су отворени посебни за љубимце.
Радови на изградњи првог гробља за љубимце које ће се налазити у Блоку 51, на Новом Београду, у близини Бежанијске косе, почеће ускоро.
Из буџета Града за овај пројекат издвојено је 1,5 милиона евра, а комплекс ће се простирати на хектар и по. Гробље кућних љубимаца имаће 839 гробних парцела за мале, средње и велике кућне љубимце, као и 760 места за власнике који желе да на посебан начин обележе гробно место свог кућног љубимца.