Знате ли шта је пре било на месту Трга републике? Сада је место састајања, а некада су ту Срби умирали у најгорим мукама
Срби су на том месту убијани на најсвирепији начин
Када кажете некоме: "Нађемо се код коња", апсолутно нема особе која неће схватити одмах где треба да дође. То је добро познато место, како онима који живе у Београду, тако и онима који су дошли само да овде проведу који дан.
ПОЧИЊЕ ИЗГРАДЊА ЛИНИЈСКОГ ПАРКА НА ДОРЋОЛУ: Весић саопштио сјајне вести (ФОТО)
ЈЕДАН ОД СИМБОЛА БЕОГРАДА: Знате ли причу о чувеном ХОТЕЛУ "МОСКВА" који је отворио краљ лично?
ДУНАВ ЈЕ ВЕЋИ, АЛИ САВА УМЕ ДА БУДЕ НЕЗГОДНА: Плутајући објекти су привезани и обезбеђени, грађани озбиљно схватили препоруке
Иако је данас Трг Републике најчешће место састајања и место где се увек може видети велики број људи, као и споменик кнезу Михаилу Обреновићу. Обухвата простор између "Градске кафане", биоскопа "Јадран", Народног позоришта и Централног клуба Војске Србије.
Оно што треба да знате јесте да се између споменика кнезу Михаилу и Народног позоришта некада налазила једна од четири капије за излазак из града - позната Стамбол капија. Име је добила по томе што се налазила на друму који је водио у правцу Истанбула (Стамбола).Трга републике још није било, као ни данашњег центра Београда.
Поред Стамбол капије, овде су се налазиле и Сава-капија, Варош-капија и Видин-капија. Од свих, Стамбол капија била је најчвршће зидана, од тесаног камена и цигле, а имала је и просторије за смештај војника који су држали стражу.
Кроз Стамбол капију се улазило на три улаза: у средини је био велики пролаз за кола, а са обе стране по један мањи отвор за пешаке. Пут који је из вароши излазио на Стамбол капију делио се одмах на два крака: један је ишао десно ка Теразијама, а други лево ка Ташмајдану и Палилули.
Срби убијани на нагори начин
Међутим, оно што је страшно јесте да је ово место познато и по најсвирепијем убијању Срба.
Наиме, у непосредној близини ове капије, Турци су за време своје страховладе набијали на колац бунтовне Србе, па је читав крај био на веома лошем гласу. Зато и не чуди што је одмах по успостављању српске власти у граду, кнез Михаило наредио рушење Стамбол капије.
Уклањање објекта је почело половином априла, а довршено је 19. маја 1866. године. Већ 1868. почела је изградња Народног позоришта које је ускоро постало симбол овог места, а прича о капији је пала у заборав.