17. мај је један од најважнијих дана у години за децу у Србији, а ево и зашто
Не пропустите!
Готово да не прође дан, а да нас изнова не шокира неки нови случај бруталног злостављања међу децом, било у школи, било на неком другом месту. А за колико тек случајева вршњачког насиља никада не сазнамо, јер дете ћути и трпи?! Статистика каже да је свако четврто дете у Србији жртва неког облика вршњачког насиља, што је алармантан сигнал да морамо интензивно и активно да се бавимо превенцијом вршњачког насиља.
Удружење ,,Друг није мета“, се кроз многобројне активности од 2015. године бави едукацијом и превенцијом вршњачког насиља, а 17. маја у Дому омладине са почетком у 9.30 часова организује Другу конференцију о вршњачком насиљу.
Конференција ће окупити еминентне домаће и стране стручњаке који ће удруженим снагама пренети своја знања публици, студентима педагогије ипсихологије и будућим наставницима.
- На конференцији ће први пут стручна јавност у Србији добити прилику да се упозна са финским програмом КиВа, најпризнатијим моделом превенције вршњачког насиља у свету кроз предавање доктора педагошких наука и интернационалног КиВа координатора Мари Контио. Публика ће имати прилике да се информише истекне нова знања кроз панел дискусије и предавања у којима ће говорити професори Филозофског факултета у Београду др Драган Попадић, др Смиљка Томановић, др Јелена Врањешевић, као и др Драгана Ћорић председница Удружења ,,Родитељ“ и професор Универзитета у Новом Саду, Ана Мирковић извршна директорка Института за дигиталне комуникације, правник и криминолог Биљана Кикић Грујић, испред Координационог тела за борбу против насиља у основним и средњим школама и Татјана Трајковић, из Центра за маме, кажу из Удружења ,,Друг није мета“.
На конференцији коју су ове године подржале компаније Самсунг и МедиГроуп, биће покренуте бројне теме које се односе на превенцију вршњачког насиља - како изградити пријатељску атмосферу у вршњачким групама? Како научити своје дете/ученика да конструктивно решава конфликте? Како да разуме и уважава друге и истовремено поштује себе и своје потребе? Које технике треба да користимо како бисмо развили асертивност код деце/ученика? Заинтересовани ће уједно бити у прилици да овладају вештинама решавања конфликтних ситуација међу вршњацима и механизмима за креирање позитивне и инспиративне средине за раст и развој деце/ученика.
Улаз на конференцију је слободан.