Друга конференција о вршњачком насиљу: Данас је један од најважнијих дана у години за децу у Србији
У Дому омладине одржана је друга конференција о вршњачком насиљу у организацији Удружења "Друг није мета"
Готово да не прође дан, а да нас изнова не шокира неки нови случај бруталног злостављања међу децом, било у школи, било на неком другом месту. А за колико тек случајева вршњачког насиља никада не сазнамо, јер дете ћути и трпи?! Статистика каже да је свако четврто дете у Србији жртва неког облика вршњачког насиља, што је алармантан сигнал да морамо интензивно и активно да се бавимо превенцијом вршњачког насиља.
Удружење ,,Друг није мета“, се кроз многобројне активности од 2015. године бави едукацијом и превенцијом вршњачког насиља, а данас је у Дому омладине организовало Другу конференцију о вршњачком насиљу.
Конференцију је отворила Биљана Лајовић координаторка Јединице за превенцију насиља при Министарству просвете која је истакла значај ове конференције рекавши да је врло важно да се сви укључимо у борби против вршњачког насиља.
Учесници на првом панелу били су Драган Попадић, професор на Филозофском факултету, оделења за психологију, Драгана Ћорић доцент правних наука, председница Удружења “Родитељ” и професор Универзитета у Новом Саду, Смиљка Томановић професор на Филозовском факултету, одељења за социјологију. Модератор панела била је оснивач Удружења “Друг није мета” Александра Мартиновић.
Након првог панела присутнима се обратила доктор педагошких наука и интернационални КиВа координатор Мари Контио (Универзитет Турку, Финска).
На другом панелу учествовали су Биљана Кикић Грујић, правник и криминолог, Координационог тела за борбу против насиља у основнобним и средњим школама, Тијана Трајковић из "Центра за маме" и др Јелена Врањешевић, ванредни професор на Филозофском факултету, Одељења за педагогију. Модератор на другом панелу била је Ивана Миленковић.
Након другог панела предавање је одржала Ана Мирковић, извршна директорка Института за дигиталне комуникације која је говорила о вршњачком насиљу на интернету.
Подсетимо, Конференција је окупила еминентне домаће и стране стручњаке који су удруженим снагама пренети своја знања публици, студентима педагогије и психологије и будућим наставницима.
На конференцији коју су ове године подржале компаније Самсунг и МедиГроуп, покренуте су бројне теме које се односе на превенцију вршњачког насиља - како изградити пријатељску атмосферу у вршњачким групама? Како научити своје дете/ученика да конструктивно решава конфликте? Како да разуме и уважава друге и истовремено поштује себе и своје потребе? Које технике треба да користимо како бисмо развили асертивност код деце/ученика? Заинтересовани ће уједно бити у прилици да овладају вештинама решавања конфликтних ситуација међу вршњацима и механизмима за креирање позитивне и инспиративне средине за раст и развој деце/ученика. Захваљујемо се спонзорима паузе Донцафе, Aqua Вива и Плазма.