И ДАЉЕ БЕЗ ОДГОВОРА: Министарству просвете СОС телефон и даље НЕ ФУНКЦИОНИШЕ како треба
Ко зна колико би мање проблема и инцидената било, само да је овај број функционалан
Вршњачко насиље постало је свакодневица света у коме живимо, а чак две трећине деце бар једном је било изложено нападу. У 85 одсто случајева детету жртви насиља не помогне нико. Обично почиње као вербално, а завршава се физичким обрачуном. Малишани су тако у школама понижавани на најгоре начине и неретко обележени за цели живот.
Али, са друге стране, законском регулативом, они имају право да полажу на неку врсту подршке у оваквим ситуацијама, пре свега из Министарства просвете. Један од видова предвиђене помоћи за све жртве вршњачког насиља огледа се у постојању СОС телефона 0800 200 201 који је основан још 2011. године. И ко зна колико би мање проблема и инцидената било, само да је овај број функционалан!
Иако је СОС линија генерално добра идеја иза које треба да стоји велика подршка и помоћ за све жртве вршњачког насиља - она и даље не задовољава потребе, јер не функционише у одговарајућем обиму. Иако је наша редакција често звала линију до сад, она све време упућује на оператера, који се често даље не добија.
Оно што неминовно произилази из стања које смо затекли, јесте низ питања: Шта је са децом која су звала овај број да се пожале? Колико су се безизлазно и очајно осећала у ситуацијама кад су остали без одговора стручног лица? Да ли ће ико икада одговарати за овај системски пропуст?
Нећете веровати ко је све чуо за Алексин закон и одакле стиже подршка (ФОТО)
Поред усменог обећања и низа позива, нисмо добили адекватан одговор.
Вербић нема појма о СОС телефону!
Али, ова ситуација добила је своју пуну димензију крајем новембра прошле године, скандалозним одговором министра просвете Срђана Вербића. Подсећамо, кад су Вербића питали да се коначно реши проблем са СОС линијом за помоћ жртвама вршњачког насиља, његов одговор је све запрепастио.
- Искрено, нисам чуо за ту акцију, немам појма о чему причате - рекао је Вербић, а по његовој реакцији рекло би се да није обавештен ни о томе да у саставу његовог министарства постоји и СОС линија за помоћ жртвама вршњачког насиља.
Подсећамо, проблеме вршњачког насиља морају се решавати у корену, јер у колико се занемаре, врло лако могу прерасти у друге облике девијантног понашања у будућности.
Зато је овом проблему неопходно дићи највећу свест и пажњу у Србији, јер ако се сетимо трагичног случаја малог Алексе Јанковића, време се не сме губити. Његова мајка Драгана Јанковић, и даље води битку са институцијама и министром просвете не би ли одговорност због смрти њеног детета коначно извела на чистац.