Има ли овој агонији КРАЈА? Девојчица скочила у реку због игрице "Плави кит"
Кад је изашла из реке рекла је “Свесна сам, али то је кул, сав тај адреналин”
Како се последњих месеци из Русије на остатак света проширио вирус опасне онлајн игрице “Плави кит”, након неколико месеци ухапшен је и њен творац, 21-огодишњи Рус Филип Будеикин, који је оптужен за смрт чак 16 средњошколки које су се наводно убиле због ове игрице.
Најновији текстови светских медија сведоче о покушају самоубиства 15-огодишње руске тинејџерке, која је због ове игрице покушала да скочи у реку и да се на тај начин убије.
Када су је из реке спасили и питали је да ли је свесна да је могла да умре, рекла је “Свесна сам, али то је кул, сав тај адреналин”.
Нови случај игрице "Плави кит" пријављен У РЕГИОНУ: Дечак себи ИСЕКАО РУКУ
Russian гирл јумпс инто турбулент ривер то цомплете ‘Блуе Whale’ суициде challenge (ВИДЕО) https://t.co/y43CQqm2iL pic.twitter.com/RSqoDFON8s— РТ (@RT_com) May 22, 2017
Иста прича је и са девојчицом (12) из суседне Ингушетије из града Карбулака коју су наводно спасили само пар сати након што је требала да добије позив од администратора игре са упутствима како да себи одузме живот, преноси РТ.
Њихову срећу да преживи није имао мали Конор Волмот (13) из Ирске који је преминуо 11. маја, а кога је мртвог пронашао његов рођени отац у пољу близу њихове куће у Сиксмајлбриџу.
Родитељи, ОПРЕЗ! ЈЕЗИВА игра стиже у Србију и тера децу на овај УЖАС!
Иако су медији одмах пожурили да несрећног тинејџера повежу са игром “Плави кит”, његов отац Грег био је јасан.
– Ја сам га пронашао и на основу положаја у ком је био јасно је било да је у питању некаква глупа игра која је пошла наопако, али сигуран сам да мој син није самом себи одузео живот. Можда је на неки начин и био повезан са том игром преко друштва, али он је био срећно дете и људи треба да знају да ово није самоубиство – изричит је био скрхани отац након бројних наслова у медијима.
Он је свим родитељима света поручио да “нису ни свесни колико су деца уплетена у виртуелну стварност, јер је за њих свака стварност реална, волите своју децу, обраћајте пажњу на њих, и то ће их спасити од свега“, поручио је Грег.
Изазов “Плави кит” пуни новинске ступце још откад је у “Новој газети” изашла информација да се сумња да је у Русији чак 130 тинејџера умрло од последица ове игрице, која се састоји од 50 корака које деца треба да испуне, а притом је 50. корак самоубиство. Међутим, сви ти наводи о самоубиствима се, осим за њих 16, не могу са сигурношћу проверити.
China tightens surveillance оф фаст спреадинг ‘суициде гаме’ #BlueWhale, репортс @spatranobis https://t.co/o9booCwTEI pic.twitter.com/Nhzg0fW4v7— Хиндустан Тимес (@htTweets) May 25, 2017
Стално у медијима можемо прочитати приче о наводним жртвама ове игрице, као и регионалних, који тврде да се игрица шири и узима маха и на Балкану. Остаје да се надамо да су деца и родитељи довољно обавештени да се спрече последице ове опасне игре.
Једно је сигурно, осетљиви и поводљиви тинејџери мета су разних утицаја, поготово преко друштвених мрежа и интернета којима су у данашње време све изложенији. Али медији су ти који информације преносе и дижу панику тако где је можда нема. Насиље на интернету, односно “сајбербулинг” свакако је све присутније и представља све већи проблем којем су изложени сви а поготово тинејџери, али стручњаци који се овом облашћу баве сложни су у једном – родитељи су ти који не смеју због дневних обавеза да забораве да се баве својом децом и да контролишу њихов приступ интернету и садржајима којима се баве, те је сва одговорност управо на њима.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!