Све већи проблем савременог доба: Како да заштитите дете од вршњачког насиља на интернету?
Последице могу бити кобне
Вршњачко насиље је друштвени феномен који је присутан много генерација уназад. Међутим, савремено доба носи и савремене проблеме, те исто тако већина деце има приступ интернету, а самим ти су изложена и већим опасностима.
Савет психолога: Ево како да спречите децу да играју "Плавог кита" и спасите их од самоубиства
Појавом интернета појавио се и нови вид вршњачког насиља, тзв. сајбер насиље, које може бити опасније од физичког.
Сајбер злостављање дешава се када се мобилни телефони, друштвене мреже или друга комуникациона средства користе за претње, застрашивање, исмејавање или било који други облик вербалног злостављања.
Оваква врста насиља није ништа мање опасна од физичког, чак је можемо сматрати и страшнијом јер оно што је написано и објављено на интернету може ту и да остане и да жртву подсећа на ужас који проживљава.
Даље, интернет омогућава много брже и лакше ширење информација, те тако уколико је неко дете исмевано, оклеветано или је жртва неке измишљене приче, много брже ће за то сазнати његови или њени пријатељи, познаници, породица па и шире. Самим тим долази до већег изазивања срамоте код детета, већег притиска, затварања у себе, а после тога последице могу бити кобне.
Јако је важна едукација код људи, како деце тако и одраслих, да би се овај вид насиља спречио.
- Научите децу да никада и никоме не дају ником своје шифре и лозинке својих профила, па макар то био и неко њима најближи.
- Нађите времена да редовно разговарате са децом, како би вам се поверила и и како бисте на време решили проблем који их мучи.
- Обратите пажњу на промену понашања код деце, то је углавном први сигнал да дете нешто мучи, а покушава да сакрије јер се стиди или из неког другог разлога.
- Научите дете да пријатељи на Фејсбуку нису његови прави пријатељи, те да у складу са тиме и објављује садржај на свом профилу.
- Разговарате са децом о њиховим активностима на друштвеним мрежама и интернету.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!