Ударају, пљују и даве ученика докле може да издржи: ИЗАЗОВ, опасна игра у школама - основци се туку до крви!
Ђаци се договоре ко ће бити жртва и иживљавање креће
Стравична игра која се зове "изазов" стартовала је с почетком школске године и сваког дана угрижава ђаке у српским школама, а најпопуларнија је међу ученицима седмог разреда.
Прочитајте и:
Ђаци се договоре ко ће бити жртва и иживљавање креће. Правила игре су таква да дете које је изабрано за мучење не сме никоме да писне шта се дешава. Макар имало модрице, мора да их скрива. Вршњаци силеџије га ударају, пљују и вербално киње, а оно не сме ником да се пожали јер га онда третирају као цинакроша, а агонија која му предстоји неће трајати само недељу дана, већ заувек.
На слично је упозорила и учитељица једне београдске школе, када је родитељима дала папирић на коме пише: "Упозоравам родитеље на различите 'изазове' који се појављују, а који децу озбиљно угрожавају, а има 'задатака' који су опасни и по живот. На пример: игра дављења - ко ће дуже да издржи да се не онесвести док му стежу врат; жвакање течног прашка за веш у кесицама" - написала је учитељица.
Детаљи новог "изазова", срећом, нису остали у строгој тајности, како су ђаци силеџије првобитно замислили, већ су и неки родитељи сазнали шта се дешава, па ће моћи да реагују. Једна мајка са Церака, која је због страха за своје дете, инсистирала да остане анонимна, каже да јој син седмак већ долази с бројним подливима и да ће о овој теми разговарати већ на првом родитељском састанку који је заказан за ову недељу.
- Забринута сам за своје дете, баш као и за сву осталу децу. Веома је опасно да се на овај начин играју. Тек је почела школска година, а они већ трпе иживљавање, долазе с модрицама, а то скривају јер су таква правила "изазова". На родитељском састанку ћемо тражити решење - рекла је мајка.
Из Министарства просвете кажу да нису добили званичне пријаве у вези са овом игром.
- Да би се овакве појаве зауставиле и негативне последице спречиле, потребно је да родитељи укажу својој деци да не треба да трпе насиље, да не треба да се понашају насилно, али и да не треба ни да посматрају када се насиље догађа. Треба да пријаве насиље. Могу да се обрате наставницима и стручним сарадницима и информишу их о својим сазнањима. Од њих ће да добију подршку, запослени у школама познају процедуре и начине превенције које могу да prrimene, уз обавезно укључивање родитеља ученика - кажу у министарству и додају да и медији играју позитивну улогу у циљу спречавања насиља међу вршњацима.