Знате ли шта је СЕКСТИНГ? Ево како наивна љубав може да постане ПАКАО!
Уместо да задивите симпатију, себи можете направити проблем
Насиље на интернету се дешава свуда око нас и све је распрострањеније, збго тога је неоходно да и родитељи и наставници буду што више упућени у ову тематику.
Сећате се Махира (14) који се убио због вршњачког насиља? Његове родитеље је ОПЕТ снашла ЗЛА КОБ!
Дигитално насиље је много опасније од физичког, јер често се не зна са ким уствари дете има посла, обризом на то да профил може бити анониман. Такође информације се много брже шире, било да су у виду фотографије, снимци, коментари или, просто измишљена вест, а писана реч остаје, те жртва може сваки пут наново да проживи ужас док чита.
Борба против дигиталног насиља: КО све сноси МОРАЛНУ ОДГОВОРНОСТ?
Наравно, ту је и сексуално насиље на интернету које се стручно назива секстинг.
Шта је секстинг?
Секстинг је насиље које има сексуалне конотације. Сексуално online узнемиравање се најчешће дешава када деца желе да задиве симпатију, када их пријатељи притискају или наговарају да то уради или као одговор на сексуалну поруку.
Постоје две врсте секстинга: сексуално узнемиравање и секстинг као последица беса или освете.
Секстинг је креирање и слање порука или фотографија са експлицитним садржајима сексуалне природе електронским путем, превасходно са једног на други мобилни телефон.
Постоји много разлога зашто млади желе да се сликају на овај начин или зашто желе да пишу и шаљу некоме текстуалну поруку са експлицитним сексуалним садржајем. Понекад се ту ради о две младе особе које су у интимној вези које због тога овим путем желе да продубе осећај међусобне интимности или да докажу своју љубав и посвећеност једно другом, али секстинг исто тако подразумева случајеве када једна особа настоји да започне однос са неком особом или када неко једноставно жели да се направи важан или тражи начин да се забави.
Последице
Иако слање порука или слика са сексуално експлицитним садржајем само по себи већ представља довољно велики проблем, секстинг је друштвено опасна појава због тога што се материјал који чини садржај секстинга може веома лако слати великом броју корисника, што особа која је садржај креирала ни на који начин не може да контролише. Слање порука са наведеним садржајем може у извесним случајевима да произведе и непосредне последице, најчешће међу особама из исте школе, али и озбиљније последице које постају очигледне касније у животу, као што су (не)могућност уписа на одабрану високошколску установу или факултет, или (не)могућност добијања посла уколико се догоди да наведени садржај стигне и до комисија за упис или до евентуалног послодавца.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!