Ако сте дремали на Ђурђевдан, на истом месту морате одспавати и данас: Бројна народна веровања везана су за данашњи дан
Марковдан пун симболике за Србе
Након што су Срби прославили свог великог свеца Светог Ђорђа, данас многи верници славе Марковдан. За овог свеца везани су многи обичаји и народна веровања, а многа од њих и данас се и данас практикују. Као и Ђурђевдан блиско је повезан са пролећним циклусом обичаја и са свим што има везе са буђењем природе.
- Да би година била родна верује се да тада треба почети неке радове. Такође, важи веровање да треба устати рано на оба свеца да би људи били вредни и да их не би хватао дремеж током читаве године. Такође, наш народ верује да уколико задремате на Ђурђевдан, да то исто треба урадити и на Марковдан, да му година не би била лоша и то да спава на истом месту. Наши стари водили су се логиком да два минуса дају плус, то значи фактички да се искупе за то што су учинили на Ђурђевдан - казала је етнолог Снежана Ашанин.
Без обзира колико било брзо време у ком живимо, традиција везана за празника сачувала се до данашњих дана. Дан који дели Ђурђевдан и Марковдан такође је један од важнијих дана у години.
- Ова два свеца у некако спојена, тиме што је само један између њих, знајући да ми славимо по три дана, некако се поклапало са трећим даном, односно првим даном славе светог Марка и то има јако велике везе и симболике и да су ова два свеца повезана у једну нераскидиву везу - рекла је Ашанин.
Марковдан се у Србији прославља од давнина, а као и за већуну великих празника везано је веровање да на овај дан не би требало радити тешке физичке послове у пољу. Према причама старих, светац ће они који буду били у њиви кажњавати неверемном током читаве године.