КАКО СЕ ЗАШТИТИ И ОБНОВИТИ НАКОН НЕПРЕДВИЂЕНИХ НЕСРЕЋА?! Алармантни пораст пожара у Србији током врелих летњих дана - Ево коме МОЖЕТЕ да се обратите за помоћ
Са доласком летњих месеци и растом температура, у Србији се бележи све већи број пожара. Вреле температуре, суво време и непажња могу створити идеалне услове за избијање пожара, који често резултирају великом материјалном штетом и губицима људских живота. Разумевање главних узрока пожара и поступака обнове може значајно помоћи у превенцији и брзом опоравку.
АЛАРАМАНТИ ПОРАСТ ПОЖАРА У СРБИЈИ!
Један од најчешћих узрока пожара је људски фактор. Непажљиво руковање ватром, као што је остављање упаљених свећа или неугашених цигарета, може брзо довести до избијања пожара. Такође, неадекватно одржавање електричних инсталација представља велики ризик.
Такође, неадекватно одржавање електричних инсталација представља велики ризик. Коришћење оштећених каблова, преоптерећење утичница и неисправни кућни апарати могу лако изазвати варнице које се брзо шире, посебно у просторима са запаљивим материјалима. Кухиње су још једно често место избијања пожара. Остављање хране на шпорету без надзора или коришћење неисправних кухињских апарата често доводи до прегрејавања и пожара.
Поступак обнове имовине за осигуране власнике
Ако је ваша имовина осигурана, први корак је контактирање осигуравајуће компаније чим се догоди пожар. Компанија ће послати проценитеља да процени штету. Након тога, подносите захтев за накнаду штете. Препоручује се документовање свих оштећења путем фотографија и задржавање свих релевантних рачуна и докумената.
Осигуравајућа компанија ће потом израчунати износ накнаде на основу уговора о осигурању. Процес исплате може трајати од неколико дана до неколико недеља, зависно од сложености случаја и процедура саме компаније.
За власнике без осигурања
У случају да ваша имовина није осигурана, поступак обнове може бити знатно тежи и скупљи. Први корак је пријава пожара локалним властима и добијање званичног извештаја о пожару. Затим можете затражити помоћ од града или државе. У Србији постоје фондови за хитне случајеве који могу пружити одређену финансијску помоћ за обнову имовине.
Општине често организују прикупљање донација за породице погођене пожарима. Такође, невладине организације и локалне заједнице могу бити значајан извор подршке. Препоручује се контактирање локалне канцеларије за ванредне ситуације ради информација о доступној помоћи.
Државна Помоћ и фондови
Влада Србије понекад осигурава додатну помоћ кроз посебне фондове за санацију штете од природних катастрофа, укључујући пожаре. Ова помоћ може укључивати финансијску подршку за обнову кућа, изградњу нових домова за оне који су изгубили своје, као и субвенције за основне потребе.
Превентивне мере
Превенција пожара је најбољи начин за заштиту имовине и живота. Увек будите пажљиви са ватром и електричним уређајима, редовно одржавајте инсталације и уређаје, и увек пратите савете стручњака за заштиту од пожара. Такође, размислите о осигурању имовине, јер је то најбољи начин да осигурате финансијску сигурност у случају пожара.
Подсетимо, велики пожар избио је јутрос у улици Маршала Толбухина на Новом Београду. Изгорео је познати кафић као и прва неколико спрата зграде, узрок још увек није познат.
Извор: Србија Данас