АЛАРМАНТНЕ ИЗЈАВЕ СРПСКИХ ЛЕКАРА! "Целе породице у болници"
Србија се налази у четвртом таласу корона вируса
Да би се схватило какво је стање у српским болницама у којима се здравствени радници боре за животе оболелих од корона вируса, није неопходно ући у њих, већ само мало ослушнути изјаве лекара. Њихове речи стварају слику интензивне неге у којој леже читаве породице, умире члан по члан, интубира се и после неколико дана живот губи тек порођена жена, а они срећнији дођу у болницу на ногама, а из ње изађу у инвалидским колицима.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/15/koronavirus_trznicentri.jpg?itok=36u-fsnj)
ПОЧЕЛЕ ДА ПЉУШТЕ КАЗНЕ! Тржни центри у Србији ударени по џепу због КРШЕЊА епидемиолошких мера
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/15/vremenska.jpg?itok=LCK7VOJd)
СПРЕМИТЕ КРАТКЕ РУКАВЕ - СТИЖЕ ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ! Право михољско лето пред нама, температура ће ићи и до ПЛУС 20!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398860/pjimage_12_5.jpg?itok=WTswX244)
НАПОКОН СТИГАО ДО ЖИВОТНОГ ЦИЉА! Ђорђу, по коме је снимљен филм "Отац", биће ВРАЋЕНА ДЕЦА
За више од годину и по дана колико је корона вирус присутан у нашој земљи, никад страшније ситуације нису описивали лекари који се са овом пошасти боре од марта прошле године. Никад тужнијих и потреснијих вести нисмо чули о пацијентима које је корона довела до болничке постеље.
У Србији је у току четврти талас корона вируса. У њему доминира делта сој, који више од свих претходних - првог вуханског и британског соја, коси и младе, а што је настрашније и децу. Угрожене су и труднице и породиље којих смо у кратком времену изгубили много. Било је ситуација да у једном дану премину две као што се у недељу десило у ВМЦ Карабрума, и са друге стране у Клиничко-болничком центру "Др Драгиша Мишовић".
Да би грађани схватили озбиљност ситуације, и колико је епидемија узела маха, без устручавања лекари износе малтене сваки детаљ из болнице.
Јутрос је на пример директорка Ковид болнице у Батајници Татјана Аџић Вукичевић изјавила да људи дођу у болницу на својим ногама. а изађу у инвалидским колицима. Казала је и да је тренутно у овој ковид болници, у којој је интубирано три четвртине пацијената, најтежа ситуација од отварања болнице.
Са свадби у болницу
- Људи долазе на својим ногама, болест има далекосежне последице, људи излазе после 20 дана у инвалидским колицима, потребан је опоравак и плућа и неуромускулатуре - рекла је Татјана Аџић Вукичевић.
Поновила је што прича и данима уназад, да су хоспитализоване читаве породице, те да у једној соби лежи по четворо чланова.
- Имамо читаве породице, брачне парове, браћу и сестре, родитеље и децу - истакла је докторка и додала да се троше енормне количине кисеоника:
- Свако ко дође захтева неки вид кисеоничне потпоре. Стартујемо са пет или 10 литара кисеоника да би се потом ти протоци повећавали на 30, 50 и 60 литара.
Прошле недеље, живот су у једном дану у овој болници изгубили муж и жена. Проф. др Аџић, није крила да је највише боли прича о њима:
- Обоје невакцинисани. Она је имала 37, он 45.
Да је делта сој толико заразан, те да у постељу падају читаве породице, доказује и случај из ВМЦ Карабурма.
У тој установи је прошле недеље преминуо човек, којем је десет дана раније од короне, такође, преминула супруга у Батајници. И то није све, и син им је у тешком општем стању.
- И сви су дошли са свадбе. Моја порука је људима да се чувају. Знам да су сви жељни прослава и кафана, и да ово предуго траје, али није тренутак за велика окупљања, каже пуковник др Иво Удовичић, дикректор ВМЦ Карабурма.
Према речима лекара, бар трећина људи са свадби заврши у ковид амбуланти.
- Била је то једна осредња свадбица од око 400 људи. Половину познајем. Од тог броја врло брзо њих око 100 је посетило ковид амбуланту. А када дођу, негодују као и сваки дан у последње скоро две године: "Шта је ово?! Чекам од шест јутрос". "Овај је после мене дошао, како је сада испред мене?!". А тај што је испред је мученик орошен хладним знојем. Распада се, не може да стоји, али свадбарца баш брига. Провео се лепо на свадби и не интересује га. Ми морамо да га примимо, јер смо му ми криви што се заразио. И, наравно, није веровао да "коронела" или ста већ постоји - огорчен је Владимир Новић, рендген техничар у краљевачкој Општој болници "Студеница".
Анестезиолог проф. др Радмило Јанковић, заменик директора УКЦ Ниш отишао је корак даље, па рекао да после славља са 200-300, па и 500 званица, макар једно или двоје ће умрети од ковида.
- То је руски рулет и неморална ствар. Број заражених у Србији је међу највећим у Европи и свету и морате спровести неке мере, без обзира на то што имате оправдање да сте свима омогућили вакцине и да сте све учинили. То не може бити оправдање да дозволите да се људи бесомучно, унедоглед заражавају - рекао је Јанковић.
Много заражене деце
Умиру нам труднице. Умиру породиље. Деца остају без мајки. И деца се заражавају. Први пут откако је корона у Србији, десило се да у Институту за мајку и дете "Др Вукан Чупић" у Београду троје деце на респиратору, од којих је једно новорођенче од само 6 месеци.
С тим у вези градибачелник Београда проф. др Зоран Радојичић, изјавио је данас да га јако брину подаци о броју деце оболеле од ковида 19. Истиче да су клиничке слике код њих далеко теже него раније.
- Брину ме подаци о броју заражене деце као човека, градоначелника, као родитеља и као дечијег хирурга. Оно што посебно забрињава је закључак да су клиничке слике оболеле деце сада много теже. Из овога следи да је апсолутно важно да се вакцинишемо, да је апсолутно важно да се вакцинишу деца која имају придружене болести, која су гојазна. Мислим да је вакцинација једини пут борбе. Једноставно не би цео свет причао о вакцинацији деце да нису предвиђали овакве околности - рекао је Радојичић.