АЛАРМАНТНО: Расте број заражених вирусом Западног Нила, преносе га комарци а ОВО СУ СИМПТОМИ - "Батут" издао препоруке мера заштите
"Батут" издао препоруке мера заштите.
Вирус Западног Нила, који преносе комарци, потврђен је код више особа у Србији, изјавила је данас директорка Института за јавно здравље Србије "Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић, и навела да надзор над овом грозницом још траје.
- Једна особа је из Београда, једна особа из Јужнобанатског, једна из Јужнобачког округа, две особе су овде у Београду лечене и лече се. Оне имају неуроинвазивну форму болести. У 95 одсто случајева инфекција изазвана овим вирусом протиче лако, без неких тешких компликација. Нажалост, у малом проценту код особа са хроничним болестима јави се неуроинвазивна форма и онда те особе имају тежу клиничку слику - рекла је Јовановић за Танјуг.
Један се заразио у Грчкој
Напоменула је да је један случај вируса Западног Нила регистрован на територији Србије, али је вирус донео у државу после боравка у Грчкој.
- Највећи број случајева Грознице западног Нила је регистрован у Грчкој, затим иде Шпанија, потом иде Италија. Један случај је регистрован у Француској - казала је Јовановић.
Она је подсетила да је надзор почео 1. јуна и да је план да траје до 15. новембра.
- Знамо да се грозница западног Нила преноси путем комараца и да је највећа мера заштите свих нас да у ствари будемо заштићени од уједа комараца, од убода. Зато препоручујемо да се не излази у природу у јутарњим сатима, и у сумрак, јер је тада активност комараца који преносе вирус западног Нила у ствари највећа - рекла је др Верица Јовановић, директорка Института "Батут".
Први случај вируса западног Нила регистрован је прошле недеље у Србији, код мушкарца у Београду.
Грозница Западног Нила је сезонско обољење које се преноси убодом зараженог комарца. Главни вектор, односно преносилац вируса Западног Нила је Кулекс пипиенс, врста комарца која је одомаћена и код нас.
Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца.
"Батутове" Препоруке за Заштиту од Вируса Западног Нила
У циљу смањења ризика од заражавања вирусом западног Нила, Институт за јавно здравље Србије препоручује примену мера личне заштите од убода комараца:
- Употреба репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном
- Ношење одеће дугих рукава и ногавица, светле боје
- Пожељно је да одећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу
- Избегавање боравка на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца – у сумрак и у зору
- Употреба заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета.
- Редукција броја комараца у затвореном простору
- Боравак у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен
- Избегавање подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре.
- Смањење броја комараца на отвореном где се ради, игра или борави постиже се исушивањем извора стајаће воде. Најмање једном недељно треба испразнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки. Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду.
- У случају путовања у иностранство, поготово ако се ради о тропском и субтропском подручју, обавезно се придржавати свих наведених мера превенције.
- У случају појаве било каквих симптома који су компатибилни са неуроиназивним обликом болести, одмах се јавити изабраном лекару.
Симптоми вируса Западног Нила
Овај вирус може да прође без икаквих симптома, међутим, неки симптоми су такви да лако могу да се помешају са обичном прехладом, стомачним или вирусом грипа.
Иначе, симптоми грознице Западног Нила јављају се од 3 до 14 дана након убода зараженог комарца.
Око 20 одсто заражених особа има благу клиничку слику у виду:
- грознице
- главобоље
- мучнине
- повраћања
- што понекада може да буде праћено отоком лимфних жлезда или појавом осипа на кожи груди, леђа или стомака
Ти симптоми, како наводе из Института, обично пролазе у року од пар дана, мада су забележени случајеви када је обољење трајало и више недеља.