АЛАРМАНТНО СТАЊЕ: У Србији рак плућа годишње однесе 4.600 живота, многи не знају да имају подмуклу болест
Овај карцином годишње однесе 4.600 живота у Србији, само у Војводини 1.500, па покрајина почела рани ЛДЦТ скрининг, који открива и најмање промене.
Свака два сата у Србији један човек умре од рака плућа, а годишње овај карцином однесе 4.600 живота, алармантни су подаци које је јуче саопштио покрајински секретаријат за здравство.
ШТА СЕ СВЕ У СРБИЈИ КОРИСТИ ЗА ЛЕЧЕЊЕ КОРОНЕ: Ова четири лека су кључна за борбу против вируса
ЈОШ ЈЕДНА ВАКЦИНА ИГРА ВАЖНУ УЛОГУ: Није ни против грипа, ни короне, а може да помогне да се изборимо с њима
БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ У СРБИЈИ РАСТЕ: Озбиљно се разматрају строже мере, да ли нам поново прети ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС?
Ризичне групе
Код скоро 70 одсто пацијената рак плућа откривен је у последњем стадијуму, а тада су и шансе за преживљавање изузетно мале, због чега је покрајинска влада покренула пројекат раног откривања рака плућа на територији АП Војводине.
Од карцинома плућа сваке године у нашој земљи оболи 5.000 људи, а то је и водећи узрок смртности код мушкараца. У Војводини се последњих година број новооткривених случајева повећао за 12 одсто, а око 1.500 пацијената годишње изгуби битку с опаким тумором.
Узроци
- Пушење
- Генетика
- Загађење ваздуха
- Азбест
- Гас радон
- Други узроци
АП Војводина је стога, како је саопштено, покренула пројекат који подразумева детекцију нискодозним скенером (ЛДЦТ), помоћу којег се могу приказати мање туморске сенке које није могуће видети уобичајеним дијагностичким поступцима.
Симптоми
- Кашаљ
- Искашљавање крви
- Шиштање или задиханост
- Губитак тежине
- Грозница
- Кривљење ноктију
- Умор
- Бол у грудима
- Костобоља
- Отежано гутање
Овом методом биће обухваћене високоризичне групе, у које спадају особе старије од 50 година, пушачи, као и они који имају породичну историју оболевања од рака плућа или других хроничних плућних болести.
Земље које већ спроводе ЛДЦТ скрининг смањиле су морталитет од рака плућа и до 39 одсто, а проф. др Владимир Ковчин, онколог, каже да је овај скрининг од изузетног значаја за опоравак пацијента.
Подмукла болест
- Ова болест је доста подмукла јер доста касно даје симптоме, а и ти симптоми су неспецифични и подсећају на бронхитис, на неку упалу, надражајни кашаљ и слично, те људи не обраћају пажњу и чекају да се то само регулише, што је, наравно, погрешно. Наши пацијенти практично долазе у фази када већ имају метастазе. Смртност је тада практично сто одсто, јер нико није излечен од узнапредовалог карцинома плућа. Само је питање колико ће дуго живети, а четврти стадијум болести две године преживи мање од 10 одсто људи - каже проф. Ковчин.
Он додаје да је ЛДЦТ скрининг плућа веома важан и да би ово требало применити на нивоу целе Србије.
- Овај скенер снима плућа и захваљујући њему се могу видети и најситније промене, након чега се проблем може решавати хируршким путем или зрачењем. Уколико се открије у раној фази, апсолутно су велике шансе да пацијент буде излечен, па чак и једноставном хирургијом, без отварања грудног коша. Таква операција је једноставнија, бржи је опоравак, мање су компликације, а пацијент је излечен - каже др Ковчин и додаје да је 10.000 пута јефтиније лечење пацијента у почетној него у метастатској фази.