АЛЕРГИЧНИ СТЕ НА АМБРОЗИЈУ? Стижу добре вести: Овог датума ћете одахнути!
Познат тачан датум крања амброзије!
У кубном метру ваздуха и даље су прекограничне вредности поленовог зрна амброзије, која многим грађанима изазива тегобе од којих не могу да дишу. Они би требало да издрже до 20. септембра, када се очекује да број поленових зрна крене да опада, каже Мирјана Митровић, руководилац мониторинга алергеног полена из Агенције за заштиту животне средине.
ДРУГОГ ТАЛАСА КОРОНЕ НЕЋЕ БИТИ! Чувени српски вирусолог открива: Нико није оболео ко има ОВО!
КОРОНА УШЛА И У НИШКЕ ШКОЛЕ? Сумњиви ђаци и наставници изоловани и под сталним надзором
БЛИЖИ НАМ СЕ ВЕЛИКИ "СУДАР": Поред короне сада нам стиже и грип, а највеће питање је КАКО ДА ИХ РАЗЛИКУЈЕМО?
Она наводи да је број поленових зрна и прошле недеље, а верује да је и ове, изнад граничне вредности од 30 у кубном метру ваздуха. И то не 10 пута, већ и до 30 пута и даље.
- На пример, у Београду је 31. августа било 703 поленова зрна у кубном метру ваздуха. Од 1. па до 6. септембра било је 500 и нешто, затим 340, па 320, онда 360, 200, а 125 је било 6. септембра јер је био пљусак. Кренуло је да пада, али се људи осећају лоше јер су кумулативно дуго били изложени прекограничним вредностима. Поред амброзије, има и конопље, пелина, штирева, трава, боквице, коприве, и све то када се измеша, људима ствара тегобе - објашњава Митровићева.
У Војводини је и даље најгора ситуација, поготово у Врбасу, који је током протекле недеље, у једном дану, тачније 31. августа, имао чак 1.067 поленових зрна у кубном метру ваздуха:
- То су вредности и до 30 пута веће од граничних. Са друге стране, Златибор је повољан, а и Врање је. Мада, и они су у неким данима ушли у зону варијанту значи прешли су 30 поленових зрна.
Продужила сезону прекограничних вредности
Амброзија је, иначе, најагресивнија до 10. септембра, међутим, наша саговорница је мишљења да је она ове године мало продужила сезону прекограничних вредности.
- Видећемо до идуће недеље како ће се понашати, али чини ми се да је она мало продужила прекограничне вредности. Те вредности падају полако у односу на претходни период, да будемо искрени, али су и даље у прекограничним вредностима - каже она и додаје:
- Сви ми који имамо тегобе, моћи ћемо да одахнемо тек после 20. октобра. Десило се да киша тренутно обори амброзију, буде зелена, не сасуши се, па има мању продукцију полена, али је дуже присутна. Тако да тек после 20. септембра можемо да очекујемо да нема веће прекограничне вредности - објашњава Митровићева.Према њеним речима, пар поленових зрна у кубном метру ваздуха можемо да очекујемо половином октобра.
Имуно вакцина против амброзије
Грађани који имају проблема са алергијом због амброзије у Србији могу да "приме" имуно вакцину. Наша саговорница објашњава да се она даје пацијентима најмање три године заредом, у месецима када нема никаквог полена, како би се они спремили за наредну сезону.
- Грађанима лекар у дому здравља даје упут за Институт "Торлак", где се раде алерголошке пробе. Уколико је особа алергочна на амброзију, 3 до 5 година, када нема полена, у децембру, јануру и фебруару, на коцкици шећера стављају прво једну кап раствора, затим две, 15... Постоје 3 раствора, али се они одређују за сваког пацијента понаособ након имуно кожних проба, и утврди до ког нивоа могу да иду.
- То је као када се ствара отпорност на змијски отров. Сваки дан се узима доза која се повећава, и на тај начин се организам, у ствари, бори против тог отрова. Таква је прича и са поленом. Даје се раствор полена у малим концентрацијама, која се повећава сваког дана да би се створила антитела а све да би се особа следеће сезоне изборила са поленом - каже Митровићева.
Маске и наочаре штите и од амброзије
Приличан број наших читаоца написао нам је у коментарима, што смо и објавили, да су их ове године од тегоба са каквима се, иначе, муче годинама уназад због амброзије, спасиле маске.
Наша саговорница каже да је то истина, али и упозорава да маске морају да се мењају на два сата обавезно:
- Као што наочаре за сунце направе физичку баријеру да вам ветар директно не удува полен, те микроскопске честице, у слузокожу очију, тако и маске штите, само што људи треба да знају да после два сата морају да их промене. Јер, ако се навлаже, онда ће кренути да удишу те честице. Зато је битно и прати косу чим се вратите кући, скидати одећу у којој сте били споља, не сушити ветар напољу...
НОВА ОТКРИЋА СРПСКИХ ДОКТОРА: Корона вирус утиче на слух, али и заувек мења чуло укуса и мириса?
ЛОНЧАР АПЕЛОВАО НА ЛОКАЛНЕ САМОУПРАВЕ: "Ако се број оболелих повећа, не правите се да НЕ ВИДИТЕ"
ПА, ТО СЕ ЧЕКАЛО! СПРЕМНИ ДОЧЕКУЈЕМО ЈЕСЕН! Вакцина стиже у Србију до 1. октобра, вирус губи снагу!
"ЗНА СЕ ШТА ЈЕ МОГУЋЕ, А ШТА НИЈЕ РЕАЛНО" Кон одговорио на питање кад ће државе да отворе границе
"ЈЕДЕ ИЗ РУКЕ И ПОЗИРА ТУРИСТИМА" Несташна Лепосава је НАЈПОЗНАТИЈА ЛИСИЦА у Србији (ВИДЕО)