АЛЕРГИЈЕ СУ У ПОРАСТУ! Ево шта чинити ако се јаве симптоми, а ко користи капи за нос, ОВО МОРА ЗНАТИ - доктор упозорава на последице
Алергије су на глобалном нивоу у порасту и чак 30 одсто светске популације има неки облик преосетљивости на типично нешкодљиве супстанце.
У последње време у Србији су у порасту алергије на хладноћу и алергије на вирусе, а које се најчешће испољавају црвенилом и осипом на кожи. Пулмолог проф. др Предраг Минић наводи да се чак 30 одсто светске популације бори с неком врстом алергије, од чега између седам-десет одсто њих има астму.
КАКАВ ОБРТ! Метеоролог објавио детаљну прогнозу до краја децембра - многима се неће свидети шта нас чека
ДА ЛИ ЋЕМО ИМАТИ СНЕГА ЗА ДОЧЕК? Чувени метеоролог открио: Од данас почиње дужи период доминације антициклона (ФОТО)
ДРАМА У СЕЛУ КОД ИВАЊИЦЕ: Вода се излила у двориште породичне куће, спасиоци на терену
- Алергије су толико чест поремећај здравља. Дешава се да неко ко раније није имао алергије, добије алергију у другој, трећој деценији. Нису све алергије у неком нарочитом порасту. Рецимо, у неким деловима света се учесталост астме повећава, док у другим деловима пада - објашњава др Минић и додаје да се сезона алергије продужила, односно да више није од марта до септембра.
- Сад је сезона од фебруара до новембра. На све то утиче загађење ваздуха које прати и климатске промене. Вируси сада доводе до погоршања астме. Инфекције и вируси су се након две године вратили у пуном интензитету, сада су у ритму, што је додатни доказ да је ковид у дефанзиви.
Запушен нос
Капи не дуже од седам дана
Примаријус опште праксе др Бисерка Обрадовић објашњава да као последица алергијске реакције долази до запушености носа:
- Особа, да би могла да дише и да води нормалнији живот, често користи капи за нос. Капи се могу користити максимално пет до седам дана, никако дуже, јер могу довести до хроничног ринитиса, који чак може бити тежи од обичне алергије. Могу се користити кортикостероидни спрејови за нос.
Примаријус опште праксе др Бисерка Обрадовић, потврђује да су алергије у порасту, а као разлог наводи и то што смо две године били под опсадом ковида, те да је имунитет знатно ослабљен.
- Оно што је класично то су алергије на корове, амброзија је прошла, али остали корови су присутни. Опасност нам долази од оних непознатих алергена, ту може доћи до алергијске реакције, а то су врло често ринитиси, тј. упорне кијавице, које су јако непријатне. Међутим, није тако ретко да нам долазе и уртикарије, алергијске реакције које се манифестују променама на кожи, имамо и алергије на никотин - наводи др Обрадовић.
Чињенице
Симптоми алергије
- црвене, сузне и надражене очи
- кијање
- цурење секрета из носа
- натеченост носне слузнице
- свраб и црвенило у носу
- надражајни суви кашаљ
- отежано дисање
- уртикарија (црвенило коже, контактни дерматитис)
Она објашњава да су присутне и алергије на прашину, гриње, плесни, на храну:
- Често имамо појаву алергије на коштуњаво воће. У порасту су алергије на хладноћу и алергије на вирусе, које се најчешће испољавају црвенилом и осипом на кожи.
Пораст алергија потврђују и истраживања фармацеутских компанија, по којима чак 41% испитаника у Србији у кућној апотеци има производе против алергија, али се тек 8,2% њих изјаснило да има неки облик алергије.