АМЕРИЧКИ АМБАСАДОР У БЕОГРАДУ ПОХВАЛИО СРБИЈУ: Влада је усвојила стриктне, али веома разумне мере против короне
Огласио се амерички амбасадор у Београду Ентони Годфри.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен по други пут се данас извинила Италији због "почетне неспремности" Брисела, како је дефинисала закаснелу помоћ ЕУ тој земљи, која је међу најтеже погођеним корона вирусом.
МОМЦИ И ДЕВОЈКЕ, СВАКА ЧАСТ! Оно што запослени у Меридиану раде за своју Србију је за велико поштовање
ОВА ОДЛУКА САМО ШТО ЈЕ СТУПИЛА НА СНАГУ: Тиче се лекова у Србији, САДА НЕМА ДИЛЕМЕ!
ЛЕКАРИ ДОНОСЕ ОХРАБРУЈУЋЕ ВЕСТИ: У Србији се од короне опоравиле 443 особе, проценат смртности пао испод два
У случају Србије, међутим, "прање" европске савести и првим директним донацијама и најавом да ће са листе забране извоза медицинске опреме ван ЕУ бити скинуте земље Западног Балкана из Брисела као да се подударило са порукама да се помно прате и процењују мере које је Србија предузела како би се изборила против епидемије.
Или - против медија, како данас у писму европском комесару за пориширење Оливеру Вархељију наводи 21 посланик Европског парламента.
Александар Вучић је, кажу они, ванредно стање увео, не због борбе против вируса covid-19, већ да спречи слободу кретања и говора, те да обезбеди пуну контролу над штампом, те објављивање "лажних вести и клевета против ЕУ".
Уз то, група посланика ЕП подсећа да је председник Србије на почетку пандемије covid19 изјавио да "европска сполидарност не постоји", а да је наставио "спектакуларну сарадњу са Моксвом и Пекингом".
Иза писма се стали неки већ познати оштрији критичари Србије, односно српских власти у ЕП, попут Тање Фајон и Тонина Пицуле, а текст писма је, према незваничним информацијама, сачинио мађарски посланик Атила Ара Ковач, који долази из редова опозиционе мађрске Демократске коалиције.
Ковач, на основу поменутих констатација у писму, пита комесара Вархејија да ли надзире ситуацију у Србији, шта мисли о томе и које акције намерава да предузме како би осигурао да ЕУ реагује "не само речима, веч и делима" на оно што они виде као "екстремне мере српских власти".
Мађарски посланик није много познат изван Евроспког парламента, осим у својој Мађарској, чијим стањем људских права и слобода се огласио јануара ове године, када је критиковао нови мађарски закон о култури.
Паралела Виктор Орбан - Александар Вучић спада у омиљене у једном делу европске јавности, а Ковач је у оба случаја, и Мађарске и, сада, Србије, имао подршку неколицине псоланика углавном из редова социјалдемократа.
Пре уласка у Европски парамет Атила Ара Ковач је као аналитичар за спољу политику био критичар власти мађарског премијера Виктора Орбана.
У изјавама за европске медијие Ара Ковач је указивао да Орбан држи своје присталице у "сталном стању мобилизације", тако што их "у име борбе за националну слободу" подстиче против ЕУ и других суседних земља.
Истовремено, Ара Ковач је је критиковао и блиске односе Орбанове владе са Русијом на рачун затезања односа са ЕУ .
Тако и на Србију и њене односе са Русијом гледа део бриселске администрације.
За разлику од САД, одакле стижу другачије поруке.
Амерички амбасадор у Београду Ентони Годфри изјавио је данас да се не слаже са онима који кажу да је Влада Србије увела актуелне мере у политичке сврхе, а не због борбе против ширења пандемије вируса Covid-19.
Мере су рестриктивне, али разумне и подржане од стране научника, рекао је Годфри.
- Чуо сам критике о томе да су мере Владе Србије, у циљу спречавање ширења вируса, да заправо нису у том циљу, већ у политичке сврхе. Ја не сматрам да је тако. Ја видим да је Влада Србије усвојила веома стриктне, али такође веома разумне мере које подржавају научници - нагласио је Годфри током данашње онлајн конференције "Српско-амерички односи пред изазовима COVID-19".
Годфри је позвао све, као и сараднике у свом тиму, да поштују мере владе у Србији, како би се, каже, превазишао пик ове кризе што је пре могуће.
Колико јуче, Метју Палмер, заменик помоћника државног секретара и специјални представник за Западни Балкан, изјавио је, поводом подршке и помоћи Кине и Русије Србији у борби против Ковида-19, да се слаже са изјавом америчког амбасадора у Београду Ентонија Годфрија да ово није такмичење у популарности и да је свака помоћ важна.
"Ако Кина и Русија могу да помогну Србији и другима на Западном Балкану, то је сјајно", рекао је Палмер за Радио Глас Америке.
Он је рекао да ЕУ пружа све већу помоћ, а да САД пружају помоћ директно појединачним земљама Западног Балкана, као и кроз подршку међународним институцијама.
Он, такође, указује да су земље Западног Балкана у позицији да снажно одговоре на претњу корона вируса, у великој мери и захваљујући напорима које су САД и други уложили у помоћ тим земљама да развију своје институционалне капацитете.
СТРУКА САГЛАСНА: Ево да ли ће се поједини градови ИЗОЛОВАТИ
ДР КИСИЋ ОТКРИЛА ШОКАНТАН ПОДАТАК: Седам беба заражено корона вирусом, три отпуштене из болнице
ДР ТИОДОРОВИЋ: Пензионери, будите пример дисциплине као и досад што сте били
ПОЗДРАВ ИЗ МАНАСТИРА СВЕТИ РОМАН: У овој светињи почива срце грофа Вронског, љубавника Ане Карањине
Осмех и срећа за сву децу која имају аутизам: Ево колико нова одлука значи родитељима