"МОРАМО СЕ ДРЖАТИ МЕРА" Др Глигић објаснила зашто је НЕОПХОДНО да и вакцинисани носе маске
Глигић каже да је сада јако важно да се у што краћем року вакцинише што више људи.
- Сви вакцинисани док је вирус у циркулацији морају да носе маске. Вирус је у окружењу, важно је да и вакцинисани не ухватимо вирус, јер ће наћи пут да се размножава у организму, али ће га антитела врло брзо неутралисати и килничка слика се или неће развити или ће бити блага - поручује вирусолошкиња Ана Глигић.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/22/pjimage_23.jpg?itok=k8JjYY0_)
ЕВРОПСКИ ПРВАК У ВАКЦИНИСАЊУ: Србија осванула у ударном термину на аустријском јавном сервису (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/23/kon_-_sd_ilustracija.jpg?itok=DJC8TlC7)
"ДОТЕРАЛО ДО ДУВАРА, ЛЕКАРИ ИСЦРПЉЕНИ": Још смо далеко од циља, доктор Кон открио када ће вирус да изгуби потенцијал
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/10/petar_kocovic_-_tv_happy.jpg?itok=BMHunjpM)
СВЕ ПОЧИЊЕ ДА ЛИЧИ НА НОВЕМБАР ПРОШЛЕ ГОДИНЕ: Забрињавајућа прогноза професора Кочовића о корони леди крв у жилама
Глигић каже да је сада јако важно да се у што краћем року вакцинише што више људи.
- Поздрављам велики број вакцина, имамо прилику да кажемо антиваксерима да није никакво чиповање. Било би добро да имамо још већи темпо, ја сам се распитала код колега и кажу да је савршено организовано, на неколико пунктова су ишли. Било би добро да се што већи број људи у што краћем времену вакцинише и да ово стане. Јер овај имунитет није превише дуготрајан, ако се одужи вакцинација до краја године, а имунитет слаби, имаћемо лошу ситуацију. Видим да стижу вакцине што значи да је организација добра и да идемо ка сузбијању. Једино што брину су мутације - каже Глигић.
Објашњава да се сада нема времена за анализу антитела, јер је то велики подухват, који се ради кад епидемија прође.
- Антитела се јављају од четвртог дана после вакцинације, па до 14. дана кад су јако мерљива, а свој максимум достижу од 21. до 28. дана и на том нивоу се доста дуго одржавају. Онда имамо пад и поново имају пораст после ревакцинације. Она је веома важна да се уради између 21. и 28. дана, јер смо стимулисани имуни систем првом, пробудили меморијалне ћелије, други атак вакцине ће знатно повећати мерљива антитела - објаснила је вирусолошкиња.
На питање како да изаберемо вакцину, Глигић каже да су све вакцине имуногене и нису токсичне, а да ћемо њихову нешкодљивост на дуге стазе знати после извесног времена.
- Вакцине које су рађене на носачу и РНК вакцине су нове и о њима не знамо много. Важно је да се заштитимо, а колико ће трајати питање је. Сви вакцинисани, док је вирус у циркулацији, морамо да носимо маске. Тако се штитимо од појаве грипа, а морамо се чувати док број заражених не падне на толеранти ниво, да можемо да ублажавамо мере и да се дружимо - каже.
Ублажавање мера зависи од ситуације, наводи Глигић и додаје да их не треба попуштати док не постигнемо имунитет.
- Имали смо прокужавање природним путем плус вакцинација, не знам колико је на нивоу државе, али је он сигурно око 40-50, по ономе како сам срачунала колико је било позитивних. Морамо се држати мера. Без ревакцинације нисмо заштићени довољно - рекла је Ана Глигић.
Када су у питању деца, Глигић је објаснила да је њихов имунитет другачији.
- Ја у мојим годинама немам имуни систем тако оран, деца имају имунитет од мајки, а имају имунитет који стичу у контакту, а њихов имуни систем је такав да брже реагује него наш, јер није истрошен - додаје.