АНТИГЕНСКИ ТЕСТОВИ СЕ ПРИМЕЊУЈУ ШИРОМ СРБИЈЕ: Доктори објаснили како функционишу и да ли има лажних резултата
За удар трећег таласа, када хиљаде људи тестирамо сваког дана, брзи тестови дају поуздане резултате за пола сата и увелико се примењују широм Србије.
Антигенски тестови полако улазе у масовну примену широм Србије јер се помоћу њих лако и брзо, за свега 20-30 минута, може прилично поуздано утврдити да ли је неко позитиван на корону и у ситуацији када имамо више од 13.000 тестираних сваки дан, идеално су решење за брзо откривање ковида 19 у популацији.
УСКОРО ИМАМО ДВЕ СЛАВЕ, ВОДИТЕ РАЧУНА! Др Кон упозорава: Морамо да зауставимо корона вирус
ЦИЉ НОВИХ МЕРА УСМЕРЕН НА МЛАЂУ ПОПУЛАЦИЈУ: Капацитети се убрзано пуне, стање постаје критично!
СИТУАЦИЈА АЛАРМАНТНА! Лончар упозорио: У Арени нема више места!
Др Зоран Бекић, в. д. директора Дома здравља Савски венац у Београду, истиче да чекају да им стигну веће количине антигенских тестова и да ће од понедељка кренути с масовнијом применом.
Брзи антигенски
- Узима се брис из грла и носа
- Открива вирус у организму
- Резултати за пола сата
- Могу се радити у државним здравственим установама, али их нуде и поједине приватне
- У државним установама бесплатни су за оне код којих постоји сумња, у приватним коштају око 4.000 динара
- ПЦР тест јесте прецизнији, али антигенски тестови су такође прецизни у 98 одсто случајева. За велике таласе епидемије то је врло прихватљиво. Већ сад смо почели да радимо антигенске, али ћемо много више људи тестирати од понедељка - наводи Бекић.
Проф. др Јелена Беговић, научна саветница Института за молекуларну генетику и инжењерство и координатор пројекта лабораторије "Ватрено око", објаснила је раније да антигенски тестови мере присуство или одсуство делова вируса, односно протеина на површини вируса САРС-ЦоВ-2 који представљају антигене за наш имунски систем:
- Антигенски тестови су бржи, мере се у минутима, а не у сатима. Јефтинији су и једноставнији и не захтевају додатну опрему. Ови тестови су најпоузданији код пацијената у раној фази инфекције, кад је присутна висока концентрација вируса, што је неколико дана пре и до пет-шест дана после почетка обољења. Пре и након овог периода смањује се њихова поузданост - наводи она.
Имају специфичност близу 100 одсто, па нема лажно позитивних резултата:
- Медутим, негативан резултат није довољно поуздан, посебно ако особа има мању концентрацију вируса у себи и такви се пацијенти на основу симптома и процене лекара шаљу на тестирање РТ-ПЦР тестом - наводи докторка.