АПЕЛ СПЦ ЗА СВЕ ВЕРНИКЕ: Не целивајте иконе и крст, ово је ратно време (ВИДЕО)
Максимално појачати дисциплину у црквама.
Верници Српске православне цркве не треба уопште да у храмовима целивају иконе, крст, свету чашу и руку свештеника у ситуацији у којој се суочавамо са корона вирусом, каже директор патријаршијске управне канцеларије Стојадин Павловић.
НЕВЕРОВАТНО: Верници се у Новом Саду причестили истом кашичицом! (ВИДЕО)
Када је корона, заправо, дошла у Србију? 1. или 6. марта?
ДОНАЦИЈА ГРАЂАНА КИНЕ: Амбасада у Пекингу прикупила две тоне медицинског материјала, ево када помоћ стиже у Србију
Нагласио је да се мора максимално појачати дисциплина у цркавама и навео да ни верници ни свештеници не искључују могућност да се пљувачком може пренети зараза и да морамо да слушамо лекаре.
Он је у укључењу за ТВ Прва рекао да свештеници треба да "мењају духовну терапију верницима", као што лекари мењају терапију пацијентима када је то потребно.
Упитан о одлуци Немачке о забрани службе у свим верским објектима, Павловић каже да је то сасвим разумна одлука и да је у Србији могуће начинити неки прелазни модел.
- Рецимо у Београду који је велики град и код храмова који имају могућност појачати максимално дисциплину и применити руски модел где је ангажована читава једна војска како да држи хигијену, како да се дезинфикује све од уласка у порту до часног престола - каже Павловић.
То, додаје, може да се спроведе у пет, шест храмова у Београду као прелазно решење.
Сматра да треба максимално поошрити дисцилину, хигијену и дезинфекцију предмета са којима долазе у додир и свештеници и верници уз медицинску контролу да ли се то спроводи како је прописано како бисмо сачували неке храмове у којима ће се обављати богослужење и који ће бити отворени за вернике.
Упитан о верницима који су планирали крштења и венчања, Павловић је рекао да ће за Ускрс и 1. мај бити интензивиран број крштења и навео да ће се она обављати уз минимално присуство које укључује родитеље и кумове.
Венчања у Београду и унутрашњости биће, каже, сведена на најмањи број присутних и будући супружници већ планирају да обаве само чин црквеног венчања док ће свадебено весеље правити касније.
- Сахране се обављају уз најмањи број присутних сродника и свештеника. Нема даћа, ручкова и добро је да наш народ хоће да послуша препоруке - рекао је Павловић.
Упитан да ли у домовима треба палити тамјан и навода о његовој лековитости, Павловић је навео да је у вишевековној традицији нашег народа да уочи празника и недеље окади икону и причести се и сигурно да тамјан у тим условима има лековито својство и доноси духовну утеху и мир.
- Можемо распалити хиљаду тамјана, ако човек не верује у то и ако је почео ових дана да користи тамјана по препоруци нека нађе шта тамјан представаља, шта је икона и на који начин он комуницира преко свих тих средстава са својим светитељем и господом Богом и мајком Божијом - каже Павловић.
Поручио је да свештеници морају да буду на располагању верницима 24 сата, а поводом причешћа, Павловић каже да ће бити верника који ће желети да се причесте у својим домовима и да у тим случајевима треба направити приоритете.
- Не мора сваки верник да се причести. Ако су болесни, ту се не смемо оглушити. Некоме може то бити последње причешће - рекао је Павловић.
Навео је да свештеници вернике треба да подсете да сами могу интерно да се причесте богојављенском водицом.
На питање о гужвама испред појединих цркава и причешћења верника истом кашичицом, Павловић је рекао да има примера цркава које су се добро усагласиле са потребама и да и СПЦ мора да се прилагоди.
Навео је да руски модел потенцира на дезинфекцији, а цариградски на још оштријим забранама.
Нагласио је да у тренутним условима треба отићи и корак даље у Србији и даље пошстрити мере, а да свештеници и професори Богословског факултета морају интензивније да раде са вернциима, што укључује и телефонске разговоре са њима, обраћања преко радија и телевизије и обавештавања на сајту СПЦ.
- Морамо да схватимо да ово није регуларно време него ратно, и да сви треба да буду официри у овој борби - рекао је Павловић.
Ако одете у апотеку да купите маску платићете 120 динара по комаду, а ево и колико њих можете да купите
ВУЧИЋ ЈЕ ПОЉУБИО НАШУ ЗАСТАВУ, ТО ЈЕ НЕШТО НАЈЉУБАЗНИЈЕ ШТО СМО ДОЖИВЕЛИ: Дочек тима из Шангаја видело више од милијарду Кинеза!
УКОЛИКО КОРИСТИТЕ МАСКУ И РУКАВИЦЕ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ово је једини исправан начин како ћете се заиста заштитити! (ВИДЕО)
Србија је у 8х чекала нове информације о броју оболелих, али их није било: Ево шта се дешава и када ће бити објављене
ОВАКО ТЕЧЕ БИТКА ЗА НАЈТЕЖЕ ПАЦИЈЕНТЕ: Исповест лекара који је у првом реду за борбу против короне!