У ОВОМЕ ЛЕЖИ КЉУЧ! Апел стручњака неодлучнима - ево шта морамо да урадимо како би крива и даље падала
У Србији је од почетка епидемије коронавирус потврђен код 711.442 особе, а борбу са ковидом изгубило је 6.823 људи.
На болничком лечењу је 878 особа, а на респиратору се налази 61 пацијент. Према последњем пресеку, у Србији је од последица ковида 19 преминуло 12 особа, а забележено је нових 326 случајева заразе.
ЉУДИ СЕ РАДУЈУ, СТРУКА СТРАХУЈЕ: Шта нас све чека до 21. јуна, а најбитније, шта нас чека након повратка у нормалност?
САДА И ЗВАНИЧНО - УСВОЈЕНЕ ИЗМЕНЕ ЗАКОНА! Другачији прописи за личне карте, акцизе и пословну тајну
РЕД КИШЕ, СУНЦА И ВЕТРА! Данас променљиво време са пљусковима и грмљавином, не идите нигде без кишобрана!
Највише нових случајева заразе потврђено је у Београду - 55, док друга места бележе мање од 10 новооболелих. На болничком лечењу је 878 особа, а на респираторима се налази 61 пацијент.
Наставља се имунизација на пунктовима широм земље без заказивања, а грађани могу примити неку од четири доступне вакцине.
Председница Владе Ана Брнабић наводи да је епидемијска ситуација у земљи све боља и стабилнија, и да пада проценат позитивних у односу на тестиране, према последним подацима, износи око три одсто, што је, каже, веома добро.
Градоначелник Београда Зоран Радојичић рекао је да још не може са сигурношћу да каже да је укупно пола пунолетних Београђана вакцинисано, али да је скоро сигуран да је 50 одсто пунолетних жена у Београду вакцинисано.
- Кључна порука је да добро напредујемо, и близу смо броја да довољан број људи буде вакцинисан - истакао је Радојичић.
Вирусолошкиња докторка Нада Куљић Капулица наводи да је апсолутно тачно да пораст броја вакцинисаних проузрокује пад броја заражених и апелује на оне који се још премишљају да се што пре вакцинишу.
- Апсолутно је тачно и вакцинација треба промптно да се одвија како би крива и даље падала - истиче Куљић Капулица.
Каже да они који се још нису вакцинисали најчешће размишљају о томе да ли је свака вакцина добра и да ли ће после вакцинације бити потпуно заштићени од вируса.
- Ја им кажем да ниједна вакцина не штити 100 одсто, али да се најчешће људи који се разболе после вакцинације заразе пре него што се у организму формира довољан ниво антитела - објашњава вирусолошкиња.
Када је реч о мутацијама, докторка Куљић Капулица каже да смо за сада заштићени и од њих, а видећемо како ће бити у будућности.
- Тренутно све вакцине раде. Постоје четри врсте мутације које тренутно могу да нас забрину и то су британска, јужноафричка, бразилска и индијска, јер се брже преносе, клиничка слика може да буде тежа. Постоје и мутације са тзв. великим консенквенцама, али оне до сада нису забележене и не очекујем да ће бити - објашњава докторка Куљић Капулица.
Директор Клиничког центра Крагујевац Предраг Саздановић каже да у том клиничком центру тренутно нема пацијената на респиратору. Наводи да се ситуација полако смирује и да се враћамо у мирнодопско стање.
- Ситуација се смирује, очекивали смо то, с краја априла почели смо да отварамо операционе сале за оне који су најдуже чекали, то су онколошки пацијенти. Сада смо отворили и за неонколошке пацијенте. Враћамо се у неко мирнодопско стање. Ово је оставило трага на све нас, највише на колеге у црвеној зони - истакао је Саздановић додајући да смо на добро стање дошли захваљујући вакцинама.