ДР ГЊАТОВИЋ О "АСТРАЗЕНЕКИ": Раде се испитивања да се КОМБИНУЈЕ са још једном вакцином, очекујем добре резултате (ФОТО)
"АстраЗенека" је по свему судећи јако слична руској вакцини, према последњим истраживањима.
Марија Гњатовић, са Института за примену нуклеарне енергије, рекла је да је АстраЗенека врло слична Спутњик В вакцини, да је у питању векторска вакцина, и додала да се за Спутњик показало да је доста ефикасна.
НЕСТАЛИ ЈОВАН ИЗ НИША ЧЛАН МЕНСЕ Пријатељица породице открила нове детаље: Ово не личи на њега, био је стално насмејан
ТО ЈЕ ТАЈ БРОЈ - 1.183.144! Србија по броју вакцинација друга у Европи, шампион у региону!
ЗДРАВСТВЕНИ РАДНИЦИ НА ИЗДИСАЈУ! Др Кон открио да ли ће бити ПООШТРАВАЊА МЕРА - лекари су исцрпљени
Председник Србије Александар Вучић дочекао је на аеродрому "Никола Тесла" авион којим су у Србију допремљене вакцине компаније АстраЗенека.
После данашње испоруке Србија постаје једна од ретких земаља у свету у којој ће грађани моћи да бирају између четири различите вакцине против вируса корона - америчко-немачке "Фајзер/Бионтек", руске "Спутњик В", кинеске "Синофарм" и британско-шведске "АстраЗенека". Више о томе ОВДЕ.
- Ми смо на једном мањем узорку лекара испитивали ефикасност ове вакцине, у смислу стварања антитела. И код нас је у тој испитиваној групи 100 људи развило антитела на Спутњик В вакцини, а пошто су јако сличне, очекујем једнако добре резултате и са АстраЗенека вакцинама - рекла је Гњатовић.
Како каже, за ову вакцину је коришћена интелигентна технологија, да се протеин овог вируса САРС ЦОВ2 убаци у један безопасни вирус и његова улога је, како каже, само да пренесе информацију о том вирусу.
- Врло је слична технологија руској, сада се раде и нека истраживања да се ове две вакцине споје. Могу се комбиновати и први резултати о ефикасности се очекују почетком маја - рекла је Гњатовић.
Према њеним речима, истраживања су показала да је ефикасност за сада добра и да је 100 одсто људи развило антитела на руску вакцину.
- Испитивање је показало да све ове вакцине не праве разлику у старосним групама у смислу стварања антитела и ћелијског одговора. Ко зна ако једном савладамо ту технологију, могуће да ћемо и њу моћи да производимо - рекла је Гњатовић.
Како каже, стварање антитела код руске вакцине се стварају након три недеље.