АЗДЕЈКОВИЋ ЗА СРБИЈУ ДАНАС: Очекујем да ће следеће године уместо куме, Парада поноса имати КУМА
Дугонајављивана Парада поноса се данас одржава, а сазнали смо шта о томе мисли и један од најпознатијих геј активиста у нашој земљи.
Уочи данашње Параде поноса контактирали смо Предрага Аздејковића, геј активисту и новинара који је за портал SrbijaDanas.com дао своје виђење данашње шетње, али се осврнуо и на то како се и да ли се порменио однос нације према ЛГБТ популацији.
ПАЖЊА! Сутра избегавајте ОВЕ делове града! ГСП вози НОВИМ трасама!
Према речима Аздејковића ако узмемо да је прва геј Парада била 2001. године промена и те како има и оне су највидљивије у односу државе према питању ЛГБТ права, што је за похвалу, али ипак додаје да ту има још доста да се ради.
- Примећујем смањење хомофобије у друштву, смањење насиља, иако га још увек има. Али, ја у томе не видим заслугу Параде поноса, већ континуирани рад ЛГБТ организација које су присутне преко целе године на територији целе Србије. Парада је присутна једном годишње у Београду и било би непоштено приписати толики утицај на српско друштво. Неки би чак и рекли да је Парада контрапродуктивна, јер генерише све противнике ЛГБТ права и појачава њихове гласове - каже Аздејковић.
МИРЈАНА КАРАНОВИЋ ПОНОСНА КУМА ПАРАДЕ: Овогодишњи Прајд у Београду 18. септембра!
Као новинар, наш саговорник истиче да је Парада поноса интересантна медијима, јер сви имају мишљење о њој и сви су у њу укључени, али не види у томе неку велику помоћ.
- Ето, ЛГБТ активисти имају различите ставове око Параде, политичари, грађани. Све је то егзотично за медије. Нажалост, ниједан медији није питао организаторе Параде поноса, а шта ви хоћете да постигнете? Шта је циљ? Испада да је циљ био организовати концерт Наташе Беквалац на тргу - каже Аздејковић
Предао титулу
Предраг Аздејковић каријеру је започео као политичар, а на питање да ли сматра да се положај ЛГБТ особа може побољшати, ако се, као што је случај министарке Ане Брнабић, оне укључе и у вршење власти или политику и ЛГБТ популацију не треба мешати, он каже:
- Моји политички дани су одавно иза мене, тако да титулу првог геј политичара предајем колеги Борису Милићевићу. Колико сам упознат у политичком животу Србије има велики број ЛГБТ особа, али они своју сексуалну оријентацију не износе јавно, јер сматрају да би им то смањило шансе на изборима. И то могу да разумем. Свакако бих похвалио поступак Ане Брнабић, јер сматрам да је то од изузетне важности и било је то јако храбро од ње - истиче Аздејковић.
Овогодишња Парада поноса има и своју куму, глумицу Мирјана Карановић, а певачица Наташа Беквалац је први извођач у Србији који ће наступати на једној Паради. Наш саговорник каже да њих две већ годинама подржавају ЛГБТ популацију и да ту нема ништа чудно, али тим поводом он је изразио и једну жељу.
- Оно што је мени проблематично јесте да Парада поноса није могла да оде даље и да нађе неке нове људи који подржавају ЛГБТ права. Волео бих да видим следеће године кума Параде, ваљда постоји и неки мушкарац који подржава ту идеју - објашњава наш саговорник.
Данас прва геј парада поноса на Кипру
На питање шта очекује од данашње Параде, Аздејковић истиче да су његова очекивања велика:
- Моја очекивања су да Влада Републике Србије крене са спровођењем Акционог плана за примену Стратегије превенције и заштите од дискриминације у коме је поставила да ће истополна партнерства и процедуру око промене пола дефинисати до краја следеће године. Било би лепо да Парада подсети Владу на тај акциони план, али они тренутно имају паметнија посла, да одлуче шта ће Наташа Беквалац сутра да обуче - закључује Аздејковић.