ДА ЛИ ЋЕ ДРЖАВНА ПОМОЋ БИТИ ЛЕК ПРОТИВ БЕЛЕ КУГЕ? За прво дете помоћ од 300.000 динара и новац за куповину стана биће вид оснажења за родитеље
Оваква политика даје ефекте у другим земљама, у сваком случају, чињеница је да то вреди, каже Петар Васић након што је председник Вучић изнео план државе да подигне наталитет
Одлука државе да са 300.000 динара, уместо досадашњих 100.000 динара, помогне свим женама које од Нове године роде прво дете, а што је најавио председник Србије Александар Вучић, наишла је на похвале јавности.
ЕПИДЕМИОЛОГ ПРЕДРАГ КОН ПРОГНОЗИРАО: Вирус ће остати међу нама наредних 100 година
Фестивал "Наше море, наше скале" ће превазићи локалне и регионалне оквире (ФОТО)
ТУГА! ОГЛАСИЛО СЕ НАРОДНО ПОЗОРИШТЕ: Преминуо добитник највишег признања и награда (ФОТО)
Он је саопштио да ће бити и увећања за друго и за треће дете, а у ком обиму, знаће се за две седмице.
Такође, председник је додао да ће се водити рачуна и о стамбеном збрињавању младих родитеља и да се разматра давање бесповратне помоћи од 10.000 до 20.000 евра за куповину стана, а та помоћ ће, да би се избегле злоупотребе, бити везана за мајку.
Петар Васић, доцент на Географском факултету, у емисији "Усијање" на Курир телевизији рекао је да је потребно да прође нешто више времена да би се видело да ли је реч о суштинском повећању или само о кратком периоду скока рађања након што је мера уведена, а да након тога резултати изостају.
- Треба да прође време да бисмо видели да ли ће садашња генерација жена у коначници родити више деце него што су досадашње жене рађале. Позитивни ефекти политике о фертилитету (родности, прим. аут.) дају ефекте у другим земљама, и у сваком случају чињеница је да то вреди.
Већ се деценијама суочавамо са белом кугом, прошле године је рођено најмање беба у последњих 120 година, а према прогнозама које нису биле веома песимистичне, наша земља ће 2030. имати само шест милиона људи.
Зато нове мере на пољу наталне политике државног врха које воде повећању наталитета имају јаку подршку грађана, а Јелена Ћирић Николић са портал Бебац у "Усијању" је рекла да су оне за похвалу, јер је битно да се о овоме размишља.
- Млади треба да оду из родитељске куће и праве своје породице, ово је добар начин да им се помогне. Породице захтевају свој простор, осамостаљивање је веома битно.
Председник је рекао да се за студенте доноси мера да, ако девојка затрудни и роди дете, за њу не важе испитни рокови, као и за мушкарца, оца који је студент, и они неће имати никакве трошкове за обнову године јер ће се рачунати да су одслушали све године.
- Мајке и очеви који су на студијама имају проблем да прате предавања и дају испите, самим тим и да завршавају факултете, и ово је добар начин да им се помогне да не одустану од студија - закључила је Ћирић Николић.
И Јована Ружичић, председница Центра за маме, сматра да су финансијска давања добра јер се мајке оснажују.
Нове мере подстицај да се црна бројка смањи
У Србији годишње 200.000 абортуса годишње
Тема нових мера за будуће родитеље јуче је била главна тема и јутарњег програма Курир телевизије, где је, између осталог, откривен и податак да се у Србији изведе чак 200.000 абортуса годишње.
- Ово погађа суштину јер не смемо нестати као нација и добро је што је нешто предузето на том пољу. Добро је и да је уочено да су жене актерке и да ће оне бити носитељке права - рекла је др Зорица Мршевић са Института за друштвене науке и додала да је држава добро уочила проблем. Др Вања Милошевић, специјалиста гинекологије и акушерства из ГАК "Народни фронт", рекао је да су нове мере свакако добар почетак.
- Ово је почетак пронаталне политике која ће довести до тога да нас буде више. Неизбежна је чињеница да се већина жена која је абортирала покаје, а ја као лекар још нисам дошао у ситуацију да се нека жена која се породила покаје.