ДАНАС СУ БЕЛЕ ПОКЛАДЕ, ПОСЛЕДЊИ ДАН ПРЕД ВЕЛИКИ ПОСТ: Испоштујте обичаје - ово урадите и поједете на данашњи дан
Српска православна црква и њени верници данас обележавају Беле покладе, последњи дан пред почетак Васкршњег поста када се једе такозвани бели мрс.
Последњи дан Беле недеље зове се Беле покладе, Велике покладе или Проштене покладе, у зависности од тога у ком крају Србије се обележавају и начина на који се празнују.
ПАС ИЗ СРПСКОГ АЗИЛА ДОБИО ВЛАСНИЦУ ИЗ ТАНЗАНИЈЕ: Наила дошла у Београд и одржала час хуманости (ФОТО)
ПОВЕЋАВА СМРТНОСТ У СРБИЈИ! БУКНУЛО СВУДА: Британски сој главни кривац за пораст броја пацијената на респираторима?
У неурохирургији изузетна, у борби за равноправност жена предана: Исповест др Грујичић која се каје због једне ствари
Сматра се да у период великог поста треба ући без греха и нерашчишћених рачуна. Код Срба оне се обележавају пред почетак сваког великог поста, па су тако Беле покладе - задњи дан када се једе мрсна храна!
Већ сутрадан, у понедељак почиње Ускршњи пост и верници ће се у наредних шест недеља уздржавати од хране, пића, али и лоших мисли и дела. Корени поклада су пагански и везани су за обележавање култа Сунца и доласка пролећа. Ипак, обичаје је временом прихватила хришћанска црква и прилагодила их.
Поред тога, то је дан шале, смеха и разузданог понашања за већину деце, младића и девојака, који збијајући шале док ходају улицом терају зле силе призивајући родну годину.
У појединим местима овај обичај се назива још и Беле бабе. Према народном веровању, маскирана деца, а понекад и одрасли, обилазе оближње куће у комшилуку тражећи, симболично, јаја. Комшије их често дарују и којекавим слаткишима, бомбонама, колачима и воћем.
У послеподневним часовима служи се такозвани опроштајно вечерње, јер се тада обавља "чин праштања" у храмовима, а по повратку и у домовима. Верници једни од других траже опроштај, а и дају га за дотадашње увреде, немар, клевете, заваде, или још тежа међусобна огрешења, како би чисте душе отпочели пост и могли да се причесте.
На овај дан ваља се да свако од укућана поједе чен белог лука и барено јаје.
Некада би бабе деци пред спавање трљале табане белим луком и облачили им кошуљицу наопако да би их сачувале од вештица.
Док Срби нису примили хришћанство празновали су покладе као део обреда пред смену годишњих доба а онда су, као и многи обичаји, прилагођени хршћанским празницима и остали део наше традиције. У црквеном календару можете наћи назив "покладе" пред 3 поста у години – Божићни, Велики и Петровски.
Дан после Белих поклада, за православне вернике почиње прва недеља поста. Вишенедељни велики Васкршњи или Часни пост завршава се празником Васкрсења Исуса Христа - Васкрсом.
Прва недеља поста зове се Чиста, док се до Васкрса, уз посебна правила, смењују - Пречиста, Крстопоклона, Средопосна, Глува, Цветна и Страсна или Страдална недеља.