БЕЛЕ РОДЕ ЗИМУЈУ У СРБИЈИ: Ако их видите јако је важно да знате једну ствар
Орнитолози из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије деценијама уназад прате беле роде које успешно презимљавају у Европи
Последњих година Друштво за заштиту и проучавање птица Србије прима позиве од забринутих грађана који захтевају да се беле роде које током зимских месеци бораве у Србији збрину. Тако је и ове зиме. У Лесковцу су тренутно њих три, у Зрењанину једна, а у околини Београда најмање четири беле роде. У готово свим случајевима роде су виђене док одмарају на пољима, на крововима кућа и других објеката, или на стубовима за пренос електричне енергије.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/12/screenshot_1.jpg?itok=j5uMMvsx)
НАЈВАЖНИЈА ДОНАЦИЈА НА КиМ: Меридиан донео најмодерније пумпе у поплављена подручја
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/18/untitled_5.jpg?itok=BEXZjXsZ)
У НИШУ НАЈСТАРИЈИ ПЛИВАЧ ЗА ЧАСНИ КРСТ ИМА 74, А НАЈМЛАЂИ 19: Ове године без публике и свечаних стројева
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/09/spasavanje-planina.jpg?itok=H7hSPBaq)
ЗА ДВЕ НЕДЕЉЕ ИМАЛИ ШЕСТ ОЗБИЉНИХ АКЦИЈА ПОТРАГЕ: Сценарио драме је идентичан, а ове препоруке су ЗЛАТА ВРЕДНЕ
Беле роде су праве селице које већ крајем лета одлазе пут Африке, а у наше крајеве враћају се током марта. Разлог за њихову, као и за сеобу већине птица селица, јесте недостатак хране током хладног дела године. Омиљен плен рода, водоземци, гмизавци и инсекти нису им доступни у јесењим и зимским месецима. Међутим, роде успевају да им нађу замену.
Како су нам саопштили из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије орнитолози деценијама уназад прате беле роде које успешно презимљавају у Европи. Ове грациозне птице научиле су да пронађу другачије изворе хране, па се у недостатку уобичајеног плена лове глодаре на пољима или храну траже на депонијама.
- Примера ради, у Шпанији зимују хиљаде рода које налазе богату трпезу на сметлиштима. И у Србији роде често посећују депоније поред већих градова - каже Милан Ружић, извршни директор Друштва за заштиту и проучавање птица Србије и додаје.
- Брижни грађани прво помисле да је птица повређена и да није способна да одлети на југ, затим да јој је хладно и да нема шта да једе. Ми их умирујемо и објашњавамо да је то природан процес и да роде треба збринути само у случајевима када их је живот заиста у опасности. Тада се обраћамо заводима за заштиту природе чији је то посао - додаје он.
Из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије апелују на грађане да им дојаве за беле роде које виђају, те да их без дозволе и присуства стручних институција не хватају и узнемиравају јер тиме могу да доведу до исцрпљивања или повређивања птица.