Без одлагања – до доброг здравља деце
Редовна вакцинација - Да се заборављене епидемије не врате!
Пандемија Ковид-19 је глобално, али и за становнике наше земље, била у знаку великих промена и многих одлагања – нека од њих су, пак, тешко надокнадива без последица. Рецимо, када су деца у питању, пандемија се одразила на континуитет здравствене заштите и имунизацију на најранијем узрасту, што може имати драматичне последице по здравље целог колектива.
Вакцинација је доказано најделотворнија јавно-здравствена интервенција која годишње спаси милионе дечијих живота. Ипка, уочен је пад у обухвату имунизацијом, посебно током 2020. године, остављајући значајан број деце незаштићене од опасних заразних болести, које се могу спречити вакцинама.
Имајући у виду овај забрињавајући податак, стручна јавност је, током Европске недеље имунизације, посебно била гласна када је у питању успостављање редовности вакцинације, према законом предвиђеном календару, посебно код новорођених беба и деце узраста до 2 године.
Председник Удружења педијатара Србије, проф. др Георгиос Константинидис, у вези са овим новим изазовом за редовну вакцинацију каже: ‚‚Пандемија је утицала на смањен обухват вакцинације пре свега због, у једном тренутку, прилично смањене доступности здравствене заштите и, сад се показало, медицински потпуно неоправданог страха од излагања детета ризику у условима вакцинације. Због тога су направљени јасни протоколи и смернице Светске здравствене организације, које се примењују и у нашој земљи, о томе како вакцинисати децу, уз нагласак на редовност.“
Број деце вакцинама заштићене од различитих изазивача опасних болести далеко је испод неопходне стопе за безбедан живот и добро здравље колектива. Зато стручњаци апелују да се сви родитељи и старатељи, посебно мале деце, уколико имају било каквих недоумица обрате својим педијатрима за савет како би осигурали здрав и безбедан почетак за своје и сву децу.
У светлу пандемије, проф. др Јелена Војиновић, педијатар-имунолог Клинике за дечије интерне болести, на Универзитетском Клиничком центру у Нишу наглашава: „Редовна вакцинација је важна дирекно за борбу против инфекција од којих нас брани али и за памћење имунитета и његово јачање како би могао касније да се избори и са сличним инфекцијама. Када је у питању корона вирус, сви подаци у свету показују да су уредно вакцинисане особе имале значајно мањи ризик за развој тешких клиничких слика. Другим речима – имунитет који је рано научио да се бори са једном врстом инфекције, зна адекватније да изађе на крај и са сличним изазивачима. Зато се сматра, између осталог, да деца имају значајно блаже клиничке слике у актуелној пандемији.“
Она наводи да „после годину дана пандемије потпуно јасно да, уколико је постојала сумња на контакт детета са особом инфицираном корона вирусом или је дете било инфицирано – након 14 дана од прележане инфекције или контакта са инфекцијом без симптома се сматра да је дете здраво и сасвим је безбедно да добије своју вакцину“.
Проф. др Војиновић додаје да је најосетљивија популација деце она која болују од хроничних болести због којих морају да примају имуносупресивну терапију и не могу да добију редовну вакцину. Ту децу штите управо њихови вршњаци који су редовно вакцинисани. Поред тога, важно је нагласити да се, посебно данас, поуздано зна да су вакцине безбедне и да не проузрокују развојне поремећаје односно болести код деце.
Како повремено деца у Србији, али у свету, и даље обољевају и умиру од болести које су се могле спречити вакцинама, проф. др Константинидис подсећа:
- Нажалост, искуство које смо имали недавно, заиста недавно, крајем 2017. и почетком 2018. године нас је поново натерало да још једном размотримо и схватимо значај вакцинације, у овом случају вакцинације против малих богиња, односно морбила. Наиме, тада је, у том периоду, оболело преко пет хиљада људи у Србији, преко 2500 је доказано лабораторијски, а петнаесторо је умрло. Од тога је највећа инциденца умрлих била међу децом од једне до пет година, а умрло је и једно новорођенче. Дакле овај пример нам сасвим сигурно показује да опасност од морбила и надаље постоји и да изостанак вакцинације представља једну потенцијално велику опасност након ове садашње актуелне ситуације, посебно када се буде успоставило функционисање друштва у обиму и контексту како је то раније и било. У овом тренутку, деца су добрим делом, заштићена противепидемијским мерама против корона вируса, али у тренутку када то ишчезне, опасност од морбила ће, сигуран сам, избити у први план и тај тренутак би требало дочекати спремно.
УНИЦЕФ је, у сарадњи са Министарством здравља, Институтом за јавно здравље „Милан Јовановић Батут“ и Удружењем педијатара Србије покренуо кампању под слоганом „Вакцинацијом јачамо имунитет деце” како би скренуо пажњу друштва на важност благовремене вакцинације деце, како би се превенирао потенцијални повратак нежељених заборављених епидемија. - Без одлагања, јер здравље деце, као ни вакцина, нема алтернативу и не може да чека.
За више информација о овој теми, на следећем линку погледајте видео интервју са проф. др Георгиосом Константинидисом, који говори о значају и безбедности вакцина, календару вакцинације и отклања најчешће недоумице родитеља (видео је део серијала „УНИЦЕФ са стручњацима на вези“).