НЕМА ПРОМЕНЕ! ДАНАС БЕЗ СЕДНИЦЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Огласила се премијерка Брнабић
Ситуација је тешка
И ако је према неким најавама данас требало да буде одржана седница Кризног штаба то се ипак неће догодити.
ЗАРАЗИЛИ СТЕ СЕ ПОСЛЕ ВАКЦИНАЦИЈЕ? МОГУЋЕ ЈЕ! Једна ствар СПРЕЧАВА смртоносни исход
"НА ИВИЦИ СМО ИЗДРЖЉИВОСТИ, У БОЛНИЦИ ИМАМО ЦЕЛЕ ПОРОДИЦЕ" Директор лесковачке болнице упозорава на брзо ширење вируса
СРБИЈА СВЕ БЛИЖА КОЛЕКТИВНОМ ИМУНИТЕТУ: У нашој земљи дато 2.325.000 доза вакцина, 920.000 грађана примило и другу дозу!
- Немамо данас седницу Кризног штаба, није ни била заказана, нити је требало да буде данас - рекла је премијерка Србије Ана Брнабић.
Како се сазнаје, наредна седница би требало да буде одржана сутра или у среду, а није искључени ни да буде тек у петак. Циљ је да постојеће мере, због лоше епидемијске ситуације, остану што дуже на снази.
Додала је и да је ситуација је тешка, оно што нас је спасило и спашава нас су вакцине.
- У овом тренутку је око 25 одсто пунолетног становништва примило прву дозу вакцине, нису заштићени али су на том путу. Ревакцинисаних имамо 16 одсто. Да нисмо ишли овако добро са вакцинацијом ови бројеви заражених би ишли и на више од 10.000 заражених - рекла је премијерка за ТВ Happy.
Додала је да нас је спасила највише вакцина, а и донекле мере Кризног штаба.
Епидемиолошка ситуација у Србији већ дуже време је алармантна, о чему говоре и лекари, али и статистички подаци. Јуче је број заражених био 3.889, број преминулих 39, а доктори упозоравају да у болницама за нове пацијенте места да скоро и нема, као и да збринути углавном имају тешку клиничку слику.
Шта каже медицински део Кризног штаба?
Чланови медицинског дела Кризног штаба скоро да су сагласни да није време за попуштање мера. Једини који је оставио могућност да се бар делимично то и догоди је професор др Бранислав Тиодоровић.
- Ако би се попуштало са мерама које се односе на угоститеље, важно је рећи да би то требало да се односи на баште, јер на отвореном мањи је ризик од заражавања, али уз максимално поштовање мера - рекао је он.
Међутим, Тиодоровић је упозорио да тренутно имамо висок број позитивних, оболелих, хоспитализованих и умрлих, што је аргумент у прилог тези лекара да још није време да се мере попусте. Чак, Тиодоровић сматра да је могуће да недељу дана после католичког Ускрса можемо очекивати још један талас короне.
Његов колега др Предраг Кон изјавио је у суботу да не верује да ће мере бити ублажене следеће недеље, а да би разговори о ублажавању могли да почну када почну да опадају бројеви, пре свега проценат позитивних у односу на број тестираних.
- И даље имамо већи прилив пацијената у болнице него одлив. Активност вируса је веома висока, треба бити опрезан приликом размишљања о попуштању. Следеће недеље ће сигурно бити разговора о томе ако бројеви почну да опадају, али реално је да тога неће бити - рекао је Кон.
Разговоре на тему мера најавио је и др Срђа Јанковић. Он је пре неколико дана рекао да ће на наредној седници "сигурно разматрати о попуштању", али упозорио да би и оштрије биле оправдане јер је епидемиолошка ситуација у Србији у овом тренутку тешка.
- Ми смо предлагали још оштрије мере. На крају смо добили ове, које су спречиле катастрофу. Не могу да нагласим колико је ситуација озбиљна. Сада је тежа него у децембру, преоптерећење система је дошло на алармантан ниво - рекао је.
Шта каже економски део Кризног штаба?
Са друге стране, економски део Кризног штаба већ неко време заступа тезу да би требало олабавити мере, бар када је реч о угоститељима. Њихов аргумент је јасан - корона није само здравствена, већ и економска криза. Јасно је и шта ће тражити на предстојећој седници Кризног штаба.
- Предложићу на Кризном штабу да угоститељи раде до 22 сата, јер је боље да раде дуже. Боље да људи буду у угоститељским објектима где постоје мере и где их контролишу инспекције, него на кућним журкама. Мислим да сви треба да раде, срећан сам што раде сви сем угоститеља и тржних центара… - рекао је заменик градоначелника Београда Горан Весић одговарајући на питања новинара у "Belexpo центру" у суботу.
Тренутне мере
Затворени су сви угоститељски објекти, (кафићи, ресторани, барови), тржни центри, бутици, биоскопи, музеји, галерије. Козметички и фризерски салони, салони лепоте, теретане и фитнес центри могу да раде у складу са епидемиолошким прописима. Такође раде продавнице прехрамбене робе и супер маркете, трафике, пијаце, продавнице сточне хране, пет шопове, бензинске пумпе, шалтерска продаја хране и пића.
Рад је дозвољен шалтерима државне управе, поштама, банкама, осигуравајућа друштвима и мењачницама, предузећима и фабрикама, као и осталим објектима у којима се не захтевају дуготрајно задржавање потрошача. Хотелски ресторани и кафеи могу услуживати само и искључиво госте хотела са пријављеним боравком до 21 сат.
Промене у радном времену немају имале ни апотеке, ординације, лабораторије, стоматолошке и ветеринарске ординације, ветеринарске апотеке.