БЕЗ СТРУЈЕ ПО 15 ДАНА: Село код Власотинца и даље има проблем са снежним покривачем (ФОТО)
Поједине махале у разуђеној планинској Доњој Лопушњи од пута су далеко и више од шест километара.
Почетком године у исто време општину Власотинце задесиле су поплаве у нижим деловима, а снежне падавине и кварови на електро-мрежи у брдско-планинском крају. Највише проблема све време је у Доњој Лопушњи, планинском селу са десетак разбацаних махала.
Пролећна јутра коначно су стигла: Температуре расту, познато какво нас време очекује до краја недеље
ГРЧКА ОТВАРА ГРАНИЦЕ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Можемо отпутовати већ у мају уз само неколико услова
ДЕТЕ СА ДРУГЕ ПЛАНЕТЕ! Душан има четири године, долази из Београда и схватићете зашто га зову ГЕНИЈЕ (ВИДЕО)
Са снегом, ваљда ће и недаће окопнети. Без теренског возила до удаљених планинских заселака и даље се не може. Пролећу се нескривено радују у Самарници.
- Живи се како мора. Значи лети је добро, све у свему одлично, али зими кад падне снег катастрофа је. Струје немамо по 15 дана, можда некад и више - каже Драган Ђокић из Самарнице.
Ни возила, ни прихода. Без купатила са болесним дететом у кући. Ове зиме мрак је Ђокићима био још тежи.
- Нема избора, једино под свећу. Ова година је баш тешка била - истиче Јелена Ђокић.
Поједине махале у разуђеној планинској Доњој Лопушњи од пута су далеко и више од шест километара. Кад самоћа и старост налегну без помоћи комшија и геронтодомаћица се не може.
- Лоше, али шта да радиш, нема се где. Зима стегла, нестаде струја скоро месец дана - каже Зорица Ивковић из Доње Лопушње.
Ледена киша, мокар снег, јаки мразеви, па на прагу пролећа незабележене падавине, смењивали су се од Божића. Још има поломљеног дрвећа на све стране.
- Много проблема, много и упорности, рада, тешко се живи, али успевамо, боримо се. Успели смо, мало смо и струју стабилизовали - напомиње Зоран Стаменковић, председник МЗ Доња Лопушња.
За дан-два завршиће се зимске чаролије. Могу већ да одахну и путари, али и надлежни.
Иван Станковић, начелник Штаба за ванредне ситуације општине Власотинце, каже да је конфигурација терена на том подручју изузетно неповољна.
- Ту је негде око 70 километара такозваних некатегорисаних или махалских путева, где се механизација и у повољнијим условима јако тешко пробија - наводи Станковић.
Лепша и привлачнија слика биће кад се природа пробуди. Има услова и за рекреативну наставу. Само што је деце све мање. У осам разреда дванаест ђака. Било их је осамдесетих готово 300.