Била је књижевница и сликарка, а знате је као ћерку ВУКА КАРАЏИЋА! Међутим, она се уопште није звала МИНА! (ВИДЕО)
Мина је у својој 30. години прешла у православље и узела српско име
Мина Караџић-Вукомановић најпознатија је као кћерка Вука Стефановића Караџића, иако је ова уметница и књижевница била једна од свега три српске сликарке (поред Катарине Ивановић и Полексије Тодоровић) које су стварале у Србији у 19. веку.
О љупкости и доброти ове девојке довољно говори чињеница да је опевана у једној од најтоплијих песама Бранка Радичевића - "Певам дању, певам ноћу". Док је млади песник био део књижевног круга њеног оца, између њега и Мине родила се братско-сестринска љубав, препуна нежности и и даље жива кроз стихове ове песме.
Можда управо то наводи бројне родитеље у Србији да ћеркама дају име Мина, мада то и није било право име, већ надимак Вукове ћерке. Како јој је мајка била Бечлијка, њено право име гласило је Вилхемина, све до њене 30. године када је прешла у православље и крстила се као Милица.
И највећим лаицима њен аутопортрет или уље на платну "Краљевић Марко са топузом" делују познато, чак и када не знају ко је држао четкицу. Њен сликарски опус чини педесетак радова. Радове није ни потписивала, ни датирала. Портретисала је особе са којима се сретала свакодневно, родбину, пријатеље, децу, госте, војводе из Црне Горе, депутирце из Босне... Сликала је и копирала и религиозне мотиве.
Њени родитељи Вук и Ана имали су тринаесторо деце од којих су сви, осим Мине и Димитрија, умрли у детињству и раној младости до 1852. године.
Рођена је у Бечу и одрасла у кући у коју су долазиле многе познате личности српске културе тога доба, пријатељи и сарадници њеног оца: Бранко Радичевић, Ђуро Даничић, прота Матеја Ненадовић, Његош, кнез Михаило Обреновић, Стеван Книћанин, сликари Урош Кнежевић, Аксентије Мародић, Стева Тодоровић, Димитрије Тирол, патријарх Јосиф Рајачић, црногорски кнез Данило,... као и Јакоб Грим, историчар Леополд Ранке, Павел Шафарик, руски научник Срезњевски, и многи други.
Осим немачког, говорила је француски и италијански, од 15. године почела је да учи српски, а од 19. године енглески језик. Ишла је на часове клавира и сликарства. О њеном образовању бринуо се и Јернеј Копитар, који јој је поклањао књиге немачких, француских и енглеских писаца.
Мина је своме оцу помагала као секретар и пратила га на путовањима. Путујући са оцем, посетила је галерије у Венецији (1847.), Берлину (1849. и 1854.), Дрездену (1854). Желела је да се усавршава у Петрограду, али није успела да добије стипендију.
У мају 1858. године са мајком и оцем, допутовала је бродом из Беча у Земун. У Београду је прешла у православну веру и добила име Милица. Удала се за сиромашног братанца кнегиње Љубице, професора књижевности на београдском Лицеју Алексу Вукомановића.
Празник посвећен МРТВИМА: Ове обичаје би требало испоштовати за МИТРОВСКЕ ЗАДУШНИЦЕ!
ЈЕЗИВО НАСИЉЕ у ОШ "Ћирило и Методије" на Звездари: УБО ВРШЊАКА ШЕСТАРОМ у чело насред часа!
ЦРНЕ БРОЈКЕ ОКУПИРАЛЕ СРБИЈУ: Годишње од РАКА умре на хиљаде људи, ЛЕКАРИ АПЕЛУЈУ
Нажалост, Алекса је умро крајем 1859. после годину и по дана брака, када је њихов син Јанко имао свега три месеца. Мина и Јанко су крајем септембра 1860. године из Београда отишли у Беч. После неког времена умро јој је и отац Вук, 1864. године. Мина се наредних 12 година бринула и својој болесној мајци.
Њен син Јанко школовао се у Бечу и Русију. Као добровољац учествовао у српско-турском рату где је добио медаљу за храброст. Вратио се потом у Русију, где је умро 1878. године. Смрћу њеног брата Димитрија Мина/Милица је остала једини потомак Вука Караџића. Када је умрла 1894. године, са њом је угашена Вукова лоза.
О државном трошку пренета је у Београд и сахрањена у гроб њеног мужа Алексе на Ташмајдану. Почетком 20. века њихове кости заједно са синовљевим су пренете у Савинац код Горњег Милановца где су сахрањене у крипти породичне цркве Вукомановића.
ПОНОС СРБИЈЕ: Наше ученице ОДУШЕВИЛЕ на Олимпијади роботике у Дубаију! (ФОТО)
Српски јунаци против ДУПЛО ВИШЕ ТУРАКА у БИТКИ ЗА ПОНОС: Због ОВОГ догађаја цела Европа брујала је о НАМА!
Најстарија хидроелектрана у Европи је у Ужицу, постоји већ 120 година! ПРОРОЧАНСТВО ТАРАБИЋА које се обистинило! (ВИДЕО)
ВЕЛИКИ ПОЖАР КОД БОСИЛЕГРАДА: Дим се осећа и у граду, ватрогасци стижу у помоћ из целе земље
СПАСЕНЕ ВЕЛИКЕ ШУМЕ НА СТАРОЈ ПЛАНИНИ: Гашење у "џеповима", БОРБА СЕ НАСТАВЉА на југу Србије