"БИЛА ЈЕ У НЕСВЕСТИ СА ОТКОПЧАНИМ ПАНТАЛОНАМА" Трауматична искуства девојака након "спајкинга"
Симптоми су слични пијанству - малаксалост, мучнина и вртоглавица, због чега млади често помисле да им је лоше од алкохола, па и не траже помоћ лекара
Све чешће, посебно после празника и прослава, лекари се сусрећу са младим људима који сумњају да им је нешто сипано у пиће. То је једна од сумњи која се појавила и у случају несталог Матеја Периша. Да ли је нова врста дроге на тржишту, шта плаши лекаре и зашто се млади ретко одлучују да јавно говоре о својим лошим искуствима?
ДЕТАЉИ ДРАМЕ НА КОПАОНИКУ! "Скијаш је био сав крвав, УДАРИО ЈЕ ГЛАВОМ У ЛЕДЕНИ БРЕГ"
РХМЗ ИЗДАО ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ! Упаљен наранџасти метеоаларм због ниских температура, следи НАГЛО НАОБЛАЧЕЊЕ
МАТЕЈ ТРЧАО ДА БИ УЗЕО НОВАЦ ИЗ СТАНА? Планирао после да се врати у клуб по јакну - испливали нови детаљи истраге
Бојана Ковачевић направила је страницу "Женска посла" како би делила шале и приче из женске свакодневице. Шале су потиснуте у други план, када је своју исповест поделила девојка којој су сипали дрогу у пиће. Једна исповест била је довољна да охрабри још двеста девојака да кажу да су и оне биле жртве такозваног спајкинга.
- Кренуло је од једног случаја, познаници се то догодило у Новом Саду, у клубу, и када смо то поделиле на storijy, покренула се лавина коментара и исповести девојака које су то доживеле у другим градовима у Србији - каже Бојана Ковачевић Дурић.
У групи да, али јавно се ниједна девојка није охрабрила да говори. Више од недељу дана стајао је позив екипе РТС-а било којој од њих да се одазове и своју причу јавно исприча. Нико се није одазвао.
Уместо њих, о огромном проблему који имају млади у клубовима, кафићима, дискотекама, чак и на кућним журкама, говоре они који им буквално спасавају животе.
- Ова супстанца је у виду течности, без боје и мириса. Што се тиче укуса, тешко да се може приметити када је додато у пиће - објашњава Снежана Ђорђевић, начелница одељења за токсиколошку хемију.
Симптоми су слични пијанству. Малаксалост, мучнина и вртоглавица. Зато млади често помисле да им је лоше од алкохола, па и не траже помоћ лекара.
Осим тога, присуство ове дроге у крви може се потврдити једино ако се анализа уради у року од 12 сати, што се у пракси ретко догађа. Има и тестова који се купују у апотеци, али они често не дају праву слику.
Помоћник директора Хитне помоћи Сергеј Пантић наводи да месечно имају око 200 интервенција због тровања алкохолом, а 10 до 20 случајева тровања опијатима.
Ова дрога може да доведе и до губитка свести, што олакшава злоупотребу. Међутим, доводи и до губитка памћења, па је и због тога силовање тешко доказиво. Таквих случајева има све више.
Зоран Пејичић из одељења за борбу против дрога апелује на децу да буду у познатом и пријатељском друштву, и да избегавају да пију отворена пића.
Сведочанства две девојке из групе опомињу и упозоравају.
- И мени се то догодило, и то на кућној журци. Три дана нисам знала шта се догодило. То више није моје друштво, нико ми није помогао. Осећај је ужасан - објавила је једна девојка друштвеној мрежи.
- И мојој другарици се догодило у клубу. Била је у несвести са откопчаним панталонама. Нико није био око ње и она се не сећа шта се догодило - сведочи друга девојка.