"БИЛО ЈЕ СВЕ ВИШЕ ЗАРАЖЕНИХ, НАСТАО ЈЕ ХАОС" КОРОНА ЈЕЗИВО ДИВЉА НОВИМ САДОМ: Исповест лекара из Хитне помоћи
У Хитној помоћи се средином маја слабо причало о корони, али сваки пут када је неки пацијент имао температуру поступали су као да је вирус у питању.
Каква је ситуација са епидемијом у односу на пре неколико месеци, како је радити у скафандерима када је напољу тридесет степени, којим опасностима се излажу лекари на терену, говори лекар Хитне помоћи са дугогодишњим искуством.
Компанија Меридиан донирала више десетина милиона за борбу против коронавируса
ЕПИДЕМИЈА У СРБИЈИ НЕ СЛАБИ: Ово су десет градова у којима букти корона, а нису НАЈВЕЋА ЖАРИШТА
КОРОНА У БЛАГОМ ПАДУ: Епидемиолошка ситуација на територији Краљева
Доктор објашњава да је у овом налету корона вируса код пацијената карактеристична упала плућа, висока температура и сув кашаљ, али и да се углавном ради о млађим људима.
- У марту, слушајући лоше вести из појединих европских земаља, очекивао сам пакао за април и мислио сам да за овакву ситуацију нисмо припремљени. У почетку су биле мале залихе заштитне опреме. Сами смо шили двослојне памучне маске, или смо их наручивали и стављали газу и вату између слојева да би нас боље штитиле јер су и Кинези тако радили. Да ситуација буде гора, градске улице и кафићи су били пуни. Људи нису схватили ситуацију озбиљно, као да нису видели страшне слике болесних и преминулих у Италији и Шпанији. Плашили смо се великог броја инфицираних и да ће они преплавити болнице - почиње причу доктор.
Протоколи су функционисали добро, држава и "Батут" су прописивали мере и дописи од Министарства здравља су стизали до екипа које су радиле на терену.
Појавили су се и први пацијенти заражени корона вирусом. Имали су температуру, кашаљ и болове у мишићима, ипак ситуација није била слична оној у западној Европи.
- Крајем марта стигла је и заштитна опрема. Имали смо довољно скафандера, маски, рукавица и визира. Када смо излазили на терен због ковида увек смо се облачили уз надзор колега. Маске и рукавице су се мењале после сваког пацијента - каже доктор.
У априлу се још слабо тестирало, али чим је почело масовније тестирање, било је и више заражених.
- Болест је била јако непредвидива. Док неки нису показивали знакове заражавања, а други само благе симптоме, код неких је вирус у плућима стварао гнојне чепове или тромбоемболију. Страх је наравно постојао да можемо и ми да се заразимо, али све што смо могли увек смо урадили за пацијенте. Срећом ситуација је деловала као да је под контролом и да ће бити боље - објашњава овај припадник Хитне помоћи.
Онда је након месец и по дана почетком маја укинуто ванредно стање. То је затекло и многе лекаре који су били у току са ситуацијом на терену.
- Изненадили смо се када су после тога ублажили многе мере јер тада је још увек доста људи било у карантину и нисам имао утисак да је мање заражених него пре четири недеље. Са становишта медицинске струке, очекивали смо да мере буду на снази барем до јула. Нисам мислио да смо се решили вируса већ да смо постали угроженији и даље сам се чувао јер сам на свакога гледао као на потенцијалног преносиоца - објашњава доктор.
У Хитној помоћи се средином маја слабо причало о корони, али сваки пут када је неки пацијент имао температуру поступали су као да је вирус у питању.
Половином шестог месеца већ се доста грађана са високом температуром слало на инфективну.
- Крајем јуна већ смо стално били у заштитној опреми. Х. Корона је језиво дивљала и болнице су почела да се пуне. Превозили су се ковид пацијенти са Каменице на Инфективну и обратно. Неке колеге су и улазиле у Ковид центар и сазнали од особља да пацијенти имају много теже клиничке слике које се брзо развијају и да на односу на април сада не могу уопште да комуницирају са најтеже оболелима. Многи од њих су имали температуру недељу дана и само за сат или два им се слошило код куће - каже доктор.
Због великог броја пацијената и оптерећења здравственог система у болнице су се примали пацијенти са упалом плућа и високом температуром, а остали који су били позитивни, али без потешкоћа, морали су бити код куће. Неки од њих су касније добили упалу плућа и када им се смањио довод кисеоника до ткива почели су да се гуше и онда се јурило са њима на инфективну.
Те клиничке слике су се развијале за пар сати. Многи људи су и даље болесни у својим домовима и неки од њих би се морали хидрирати и требало би да примају инфузију и антибиотике. Такође, имуни систем би им се морао дизати витаминском терапијом да им се стање не погорша. Међутим, у кућним условима је то немогуће и ниједан систем нема довољно лекара и техничара који би могли да испрате толики број пацијената.
Почетком јула ситуација у Новом Саду је била још гора. Хитна помоћ је превозила често особе заражене корона вирусом између 35 и 55 година старости. У разговору са лекарима већина њих је рекла да су били уверени да болест неће њих погодити.
- Било је случајева да смо пацијента који је тестиран позитиван, санитетским возилом одвезли од куће до респираторне амбуланте. Сестре су му измериле притисак и сатурацију кисеоника, лекар је откуцао извештај и послао човека кући док му се стање не погорша. Када је екипа стигла до његове куће, на изненађење медицинара, пацијент је кренуо у радњу, тек на упозорење доктора је ушао у свој дом. Језиво је да људи не схватају озбиљност ситуације и колико је стање алармантно. Многи постану свесни опасности тек када неко из њихове околине буде болестан. А сада већ сви познајемо некога ко је заражен и са тегобама. Ако још неко увек мисли да корона вирус не постоји или да није опасан, нека дође на новосадску инфективну клинику. Навео бих само пример пацијента који је био испред ковид амбуланте, а само кроз неколико дана се нашао на респиратору - каже овај лекар.
Нажалост, новосадска хитна помоћ је често превозила младе људе у четрдесетим годинама, а било је и неколико двадесетогодишњака, који су били у лошем стању због болести изазване корона вирусом. А да није само највећи град Војводине био у опасности показале су и интервенције у околним местима, као што су Буковац, Степановићево, Ковиљ, али и другде.
- Много младих смо превозили. Даве се, језиво је. А питате се колико заражених без симптома кружи градом. На клиници млади умиру, кафићи и Штранд крцати, а места у болницама више нема. Сајам не може да се користи због кисеоника и тежине клиничке слике овог таласа за који је карактеристична упала плућа, високе температуре, недостатак ваздуха, пад притиска и сув кашаљ. Једна екипа хитне помоћи за једно вече може имати од пет до преко десет интервенција везано за Ковид-19. Ситуација у марту и априлу у поређењу са овом садашњом је смешна јер ово сада може угрозити много више људи - каже овај припадник Хитне помоћи.
Он саветује грађанима да се у случају температуре одмах јаве лекару. Има и оних који изгубе чуло укуса и мириса, али без раста телесне температуре или им се појави само сув кашаљ.
Сматра да је спас ипак у превенцији. Битно је да грађани што мање излазе и да што више смање контакте јер на тај начин помажу и себи и свима осталима. Самодисциплина је важна, иако је лепо време и многи би да похрле напоље.
Доласком јула време је постало топлије, а пола смене у скафандеру пакао. Иако су били жедни или морали у тоалет, заштитна опрема се није смела скидати.
- Уведена су нова правила. Сад су стално две екипе у скафандерима и ако респитаторна одобри ови излазе кући по пацијента и возе га где треба. На почетку је било потешкоћа јер су људи звали Хитну помоћ, ако су их пребацили на респираторну дешавало се да се тамо нико није јављао - каже доктор.
Потврђени ковид пацијенти се возе посебним санитетским возилима само за ту намену и она се редовно дезинфикују.
Поред борбе са корона вирусом екипе Хитне помоћи и даље раде редовне послове, превозе пацијенте који имају инфаркт, висок притисак, саобраћајку, колапси на јавним местима, карциноме, гушења, повреде, епилепсије и реанимације. А посла има као никад до сада.
Дешава се да поједини грађани, када позову Хитну због неког здравственог проблема, прећуте чињеницу да имају температуру, па екипа дође без додатне заштитне опреме, што може угрозити медицинаре, ако је пацијент случајно заражен.
Он каже да су људи из Хитне уморни и да је тешко издржати овакав ритам. Неки су се и заразили, али су срећом добро, неки имају температуру, иако су се на првом тесту показали негативни, морају бити у изолацији.
- Лекари и сестре су прва линија удара. Имате људе који раде у здравственом систему и по десет година без уговора за стално. Лекаре у нашем друштву слабо поштују и много понижавају. А морају да раде за време пандемије и да излажу себе и своје продице ризику. Нажалост ситуација је сада опаснија него у марту и априлу. Ово ће потрајати и мораћемо научити да живимо и радимо са вирусом док не стигне вакцина. Најтеже нам пада када у скафандерима јуримо са ковид пацијентом који је у тешком стању, а видимо пуне кафиће и шеталишта по граду - завршава своју причу овај припадник Хитне помоћи.
ДО КАДА ЋЕ ТРАЈАТИ ОВАЈ ТАЛАС И ШТА НАС ЧЕКА НА ЈЕСЕН: Др Тиодоровић открива када можемо очекивати СПАС
КОРОНА У СРБИЈИ НЕ ЈЕЊАВА: Свако кога сретнемо може бити ЗАРАЗАН, ево како да се понашамо у свакодневном животу
ЛЕКАРИ ОТКРИВАЈУ! Ове намирнице штите ваш организам од корона вируса, а НА ДОХВАТ РУКЕ СУ ВАМ!
ПОРАЖАВАЈУЋЕ БРОЈКЕ У СРБИЈИ: У прошлој години више рођених него умрлих У САМО ТРИ ОПШТИНЕ
"НЕМА ДАНА ДА НАМ НЕ ДОЂЕ ТРУДНИЦА С КОРОНОМ": У овом таласу епидемије имамо више корона-позитивних