"Био је потребан период да прихватим истину и да наставим са тим да живим": Неда 12 година ЖИВИ СА ТЕШКОМ БОЛЕШЋУ и открива како то изгледа
- Дешава се да пацијенти депресивно реагују када се суоче са губитком здравља које је неповратно - каже неуропсихолог Александра Паројчић
Процењује се да у Србији има око 9.000 људи оболелих од мултипле склерозе (МС), а осим лечења овим пацијентима потребна је психолошка подршка како би се суочили са дијагнозом непредвидиве болести, променљивог тока.
Психоцијално саветовалиште Друштва МС у Србији прославило је данас 15. рођендан и до сада им се за помоћ обратило више од 5.000 оболелих и њихових породица.
ИНСПЕКЦИЈА ПОМАЖЕ ГРЕГОРУ КОГА СУ ТУКЛИ ШКОЛСКИ ДРУГОВИ: Стигли у школу у којој дечак шест година трпи вршњачко насиље
Неуропсихолог Александра Паројчић каже да су пацијенти и њихове породице након што сазнају дијагнозу уплашени и збуњени и да често уплакани куцају на њихова врата.
- Дешава се да пацијенти депресивно реагују када се суоче са губитком здравља које је неповратно. Поред неуролошке болести, не треба нам још дијагноза депресије - каже Паројчић и додаје да је психосоцијална подршка веома важна.
ОД БЛАГЕ УКОЧЕНОСТИ, УТРНУЛОСТИ И ПЕЦКАЊА ДО СЛЕПИЛА И ПАРАЛИЗЕ
Мултипла склероза је озбиљно, аутоимуно обољење које напада централни нервни систем - мозак и кичмену мождину. Болест је врло непредвидива и променљивог тока, испољава се неуролошким симптомима - од благе укочености и отежаног ходања, преко утрнулости и пецкања, до слепила, парализе и трајног инвалидитета.
Неди Васиљевић пре 12 година дијагностикована је мултипла склероза. Каже да су јој посете саветовалишту много помогле, јер је по успостављању дијагнозе била очајна.
ВРЕМЕНСКИ ПРЕОКРЕТ ЗА ВИКЕНД! Уживајте још данас и сутра у СУНЦУ, следи НОВИ ПАД температуре
- Био је потребан период да прихватим и да наставим са тим да живим - каже Васиљевић.
Болест најчешће почиње у најпродуктивнијем периоду живота, између 20. и 40. године, мада се може јавити у било ком животном добу.
ВИШЕ ОД 2 МИЛИОНА ОБОЛЕЛИХ У СВЕТУ
У свету од МС болује више од два милиона људи, док је у Србији регистровано више од 9.000 оболелих. Данас се у Србији применом лекова који повољно модификују ток болести, имуномодуларним и имуносупресивним лековима лечи нешто више од 1.200 болесника, којима је то било најнеопходније и овај број се лагано повећава.
Током јесени 2018. године, Друштво мултипле склерозе Србије је спровело велико истраживање о информисаности пацијената о самој болести и лечењу међу својим члановима, у којем је учествовало скоро 600 пацијената, што представља готово 10 одсто оболелих у Србији. Највећем броју оболелих од мултипле склерозе, дијагноза је постављена након 15 година.
Највише испитаника као прве симптоме болести навело је проблеме са ходањем, затим проблеме са видом и болне грчеве у ногама. На питање да ли су до сада примали било какву терапију за МС, 80 одсто испитаника је одговорило потврдно, док 20 одсто није.
Позната је као српска Света гора: Планина са 16 језера, 40 водопада и 17 манастира
Што се тиче лекова које добијају, њих 97 се изјаснило да добија терапију прве генерације (већином интерферонску терапију) која се налази на листи лекова РФЗО-а, док њих 21 осим интерферонске терапије добија и друге лекове. Њих 22 добија лекове новијих генерација, кроз клиничке студије или преко донација.
Забрињавајуће је да је чак 292 испитаника лечено због МС, али ниједним од горе наведених лекова. Друштво мултипле склерозе Србије је доделило годишњу плакету Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зорану Ђорђевићу за изузетан допринос у побољшању квалитета живота одолелих од МС.
- Министарство за рад већ 15 година финансира наш рад, Саветовалиште ради и пружа психосоцијалну подршку свим особама са МС - рекла је председница Друштва МС Србије Весна Савић.
Плакету у име министра примила је представница министарства Јулијана Станисављевић.