"БИТНО ЈЕ ПРЕКИНУТИ ЛАНАЦ ЗАРАЗЕ" Доктор Станојевић објаснио разлику између овог и претходног пика вируса
Корона је у Србији забележила нови црни рекорд - за 24 сата потврђена су 2.823 нова случаја, од укупно 13.091 тестираног, што је највећи број оболелих у дану од почетка пандемије.
Нажалост, битку са ковидом изгубило је 14 особа, што је други најгори резултат од 10. јула, када је умрло 18 пацијената. На респиратору је 126 пацијената.
Болнице се брзо пуне оболелима од ковида 19, много брже него у првом и другом пику, а више је пацијената са тежом формом ковида 19. То потврђују у свим ковид-центрима у Србији и упозоравају да нас не чека ништа добро ако се ланац ширења заразе не успори.
ПРИВАТНЕ "КОРОНА" ПРОСЛАВЕ УЗИМАЈУ МАХА! У Арени капацитети скоро пуни, 250 пацијената завршило на кисеонику
СИТУАЦИЈА У КОЛУБАРСКОМ ОКРУГУ НЕПОВОЉНА: У сваком новом таласу корона вируса је све више заражених
Немачки амбасадор поручио: Србија може да се поузда у подршку и солидарност ЕУ у борби против короне
У КБЦ "Земун", који је од недеље све капацитете пренаменио за пацијенте оболеле од ковида, страхују да би већ данас могли да буду потпуно пуни.
Доктор Драгош Стојановић, директор овог КБЦ, каже да су за дан и по примили 225 оболелих. Само током ноћи било је 125 пријема.
- Ако повучемо паралелу између претходног пика и данашњег дана, сад имамо много већи прилив оболелих - каже др Стојановић.
- У претходном периоду смо за један и по дан имали 175 пријема, што значи да је сада намање 30 или 40 одсто већи број заражених који су се јавили, и да је веома велики број пацијената примљен у болницу. Ако смо од недеље до уторка ујутру примили 225 пацијената, а 360 је максимални број кревета, бојим се да ћемо за мање од једног и по дана попунити све капацитете - објашњава он.
Сада је више и пацијената у одељењима интензивне неге него у прва два пика, а из дана у дан знатно расте број оболелих на респиратору и ближимо се максимуму од 27. јула, када је на механичкој вентилацији било 205 оболелих од ковида.
- Према ставовима Светске здравствене организације, и искуствима из претходног периода епидемије, сви се трудимо да пацијенте не интубирамо одмах и да их што касније ставимо на инвазивну вентилацију, међутим, у овом налету имамо много тешких пацијената који су захтевали интубацију - каже је Стојановић.
У КБЦ "Бежанијска коса" попуњено је 90 одсто капацитета. Доктор Марија Здравковић, директорка, каже да је у интензивној нези 33 пацијената, а 10 оболелих је на механичкој вентилацији.
- Током ноћи прегледано је 245 особа са сумњом на вирус корона - каже др Здравковић.
- Највише пацијената са средње тешком и тешком клиничком сликом старије је од 50 година. Најтеже компликације су изненадне тромбоемболије. Јутрос смо имали ситуацију да је пацијент који се лепо опоравио и успео да преброди проблем са плућима имао срчану смрт, као последицу вероватно тромбоемболије - наводи докторка.
Докторка Здравковић каже да се и у овом, као и у претходна два пика, пацијенти касно јављају лекару и да занемарују симптоме.
- Када пацијент добије сумњу да има корону,јако је важно да прекине контакте, јер је битно да прекине ланац заразе. Можете 13 дана да немате тегобе, а 14 дан да развијете симптоме - објаснила је Здравковић.