Ближи се 15. дан короне у Србији, најкритичнији: Зашто је то тако и како ће утицати на оболеле?
Очекује се да ће бити најкритичније за 15. дана.
Премијерка Ана Брнабић изјавила је синоћ да се врхунац епидемије корона вирусом у Србији тек очекује и да ће најкритичнији бити 15. дана, а пулмолог Бранимир Несторовић из Универзитетске дечје клинике у Тиршовој прецизира за да је то предстојећи петак, те и да се то очекује јер треће недеље расте број оболелих, а четврте епидемија доживљава свој максимум.
РАЗГРАБИЛИ ЈОШ ЈЕДАН МАРКЕТ У БЕОГРАДУ: Обишли смо "Темпо" објекат и затекли ОВО
Институт за трансфузију крви Србије упутио АПЕЛ грађанима због новонастале ситуације: Будите добровољни даваоци
- Рачуна се 15. дан од првог потврђеног случаја. То је зато јер треће недеље почиње нагли пораст оболевања, а четврте је максимум епидемија. Зато нам је веома важно да имамо што мање потврђених. Ако имамо 5, 6 потврђених случајева дневно, то није страшно. Међутим, имамо пример Словеније где је треће недеље удвостручен број оболелих у једном дану. Није се то десило само у Словенији, већ и у другим земљама - каже др Несторовић.
На питање да ли такав сценарио можемо и у Србији да очекујемо, подсећа да ми имамо релативно мали број оболелих, али износи мишљење да смо ми имале блаже случајеве још у фебруару, и пре него што је први потврђен. Подсетимо, први оболели у Србији је потврђен у петак, 6. марта код мушкарца (43) из Бачке Тополе.
- Нико није рекао, али ја мислим да смо ми већ имали гомилу тих блажих случајева. Јер, у Холандији је први случај забележен 27. фебруара код неког ко је дошао из Италије, а они су имали са јучерашњим датумом око 1.000 оболелих. Ми смо имали много више људи који су долазили из Италије, и ми смо вероватно исто тад у фебруару месецу имали прве случајеве, који нису препознати јер су били благи. Тако да сам мишљења да је код нас већ вирус циркулисао доста, и да је велики број људи имао инфекцију. Лично мислим да код нас неће бити тако великог експоненцијалног скока, али ако буде неће бити толико страшан, ако буде оболевања међу младим и здравим особама - објашњава наш саговорник.
Млади су, према његовим речима, болесни 7 дана, и седмог дана од разбољевања су негативни на вирус и ништа им, како каже, не фали.
- Онај ко се разболи, петог дана је или за респиратор или не. Видите, 23 је већ код куће, а данас ће бити пуштено још десетак, колико имам информације. Значи, од скоро 60, половина је већ здрава. Тако да није страшно, само да не буде страшан скок међу старијима који су у ризичним групама, то не може ниједан здравствени систем на свету да издржи. Зато старији треба да се пазе, а не да шетају по супермаркетима, поштама, апотекама и да ћакулају. Разумем да неким нема ко да донесе оно што им је неопходно, али не треба да се задржавају на таквим местима - рекао је Несторовић и додао на крају да је страх опаснији од вируса.
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић, саветник директора Института за јавно здравље у Нишу каже да се 15. дана дистрибуција оболелих згушњава.
- А евентуално умрлих, повећава - рекао је он.
У Србији је covid 19 потврђен код 55 особа. Због овог новог корона вируса од синоћ је у Србији ванредно стање.