НИСТЕ НИ СВЕСНИ КОЛИКО СУ ОПАСНЕ! Ево које све ВРСТЕ богиња постоје и какве КОМПЛИКАЦИЈЕ могу да изазову!
Пре вакцинације доводиле и до смртног исхода
Углавном влада мишљење да су дечје болести, нарочито богиње безазлене, да их је увек било и да је најбоље да их дете прележи. Пре појаве вакцина, ове болести су често имале и веома тешке облике и доводила до честих смртних исхода. Млађе особе нису имале прилике да виде те тешке облике, па је и то један од разлога за колебљив однос према вакцинацији, наводи др Славица Плавшић, специјалиста за плућне болести.
РХМЗ ПОПАЛИО АЛАРМЕ, СПРЕМА СЕ ХАОС! Стиже вратоломни временски обрт, ови делови Србије први на снажном удару
БИЛА ЈЕ НАЈМЛАЂА ОД СВИХ НА ИСПИРАЊУ, ДОВЕЛИ ЈЕ РОДИТЕЉИ: Малолетница није ни слутила да ће се журка КОБНО завршити
КАКВА ЈЕ ОВО МИСТЕРИЈА? Срби шокирани: Мистериозни кругови ПРЕПЛАВИЛИ поље "То некога лечи, некоме одмаже!"
Најопасније су мале богиње - морбили, које поред тешке клиничке слике, могу имати и бројне, тешке компликације, па и довести до смрти. Најпознатије врсте богиња су морбили, варичеле и рубеоле. У групу богиња спада и вариола вера (вариола вера мајор, велике или црне богиње), тешка, смртоносна болест, која изазива смрт код 20-40 осто оболелих и оставља трајну унакаженост или слепило. Искорењена је вакцинацијом, а последњи случај у свету је забележен 1978.
- Варичела или овчије богиње је честа заразна болест код деце. Вирус инфицира кожу и нервни систем, и трајно се задржава у нервним ћелијама. Преноси се капљичним путем и директним контактом. Инкубација (период од момента када је вирус ушао у организам до појаве симптома болести), траје око 14 дана (од 7 до 28). Болест је веома заразна, лако се шири нарочито код прешколске деце у колективима и има сезонски карактер, јесен-зима - објашњава др Плавшић.
Појави осипа претходи тзв. катарални стадијум од неколико дана, када дете има симптоме инфекције горњих дисајних путева. Први симптоми су малаксалост, замор, бол у мишићима и зглобовима, повишена температура, повраћање, главобоља. Тада је организам већ заражен.
- Оспа код варичеле пролази кроз неколико стадијума: макула, папула, везикула и круста. Сваки од ових стадијума траје кратко. Најпре се јавља оспа у виду црвенкастих тачкастих промена (папула), које се пуне воденастим садржајем (везикула). Ове промене се затим суше, настају крусте, које отпадају и на тим деловима остаје блеђа боја коже неко време. Оспа је полиморфна, што значи да се у истом моменту на кожи могу видети промене у различитим стадијумима еволуције. Кожа између промена није измењена. Може бити мање или више изражена по лицу, целом телу, устима и гениталијама и праћена је сврабом. Оспа се јавља у налетима, без реда, а размак између налета је 10-30 сати и сваки следећи је блажи. Избијање оспе траје пет до седам дана, а оболели је заразан два дана пре избијања па све док се и последњи мехурић на кожи не осуши - наводи др Плавшић и додаје да је реч о веома заразној болести која се брзо и лако шири.
Сматра се да су сви они који су у наведеном периоду били у контакту са оболелим, а нису прележали варичеле нити су вакцинисани, угрожени.
- Терапија је симптоматска као и код других вирусних болести. А за третирање оспе и израженог свраба користе се одговарајући препарати (цинк-талк микстура или "кречно млеко"), које доприноси њиховом брзом сушењу. Чешањем дете може да изазове бактеријску инфекцију која додатно компликује ситуацију и остави трајне ожиљке. Дете може слободно да се купа и пере косу, најбоље благим средствима, како се кожа не би додатно иритирала - каже докторка и додаје:
- Код оболелих, посебно деце, могу се јавити озбиљне компликације: запаљење плућа (пнеумониа), запаљење мозга (енцефалитис) или можданих овојница (менингитис). После варичеле вирус остаје у нервним ћелијама и касније у току живота, у случају неких акутних болести или смањења имунитета, вирус се може активирати и настати хепрес зостер. Промене на кожи су сличне као код варичеле, али с обзиром на то да се јављају дуж површинких нерава, праћене су веома интензивним болом. После прележане варичеле је нарушен имунитет и деца су следећих отприлике шест месеци много подложнија другим инфекцијама. Поред тога, деца морају да одсуствују из вртића или школе две-три недеље, колико укупно траје варичела. То има за последицу и одсуство родитеља с посла и друге породичне проблеме.
Против варичеле постоји вакцина која се у САД даје од 1995, сасвим је безбедна и ефикасна, штити у 95-99% случајева. У Европи вакцину против варичеле у календарима редовне имунизације има десетак земаља: Аустрија, Немачка, Финска, Италија, Шпанија, Грчка, Велика Британија... У Србији је ова вакцина регистрована 2009. и налази се на листи препоручених вакцина, а за одређене категорије се даје о трошку РФЗО. Прима се у две дозе у размаку од шест недеља.
- Нежељене реакције након пријема вакцине су веома благе, у виду отока и црвенила на месту убодаили лако повишене температуре, што траје највише два-три дана. Препоручује се да се вакцинишу деца пре поласка у вртић јер се у том узрасту варичела најчешће јавља. Међутим, ситуација са вакцинацијом у Србији је прилично нејасна у смислу необавештености пацијената, али и лекара о доступности, па и томе ко има права да је добије о трошку Фонда, а ко треба да је купи - каже докторка и додаје да једна дозе кошта четири до пет хиљада динара и не налази се лако у апотекама.
У јавности се мало говори о томе да MMR вакцина, поред морбила, штити и од друге две болести - рубеле (црвенка) и паротитиса (заушке, мумпс).
- Рубеола, црвенка или фрус (лат. рубеолус) је акутна капљична заразна болест, симптоми су најчешће благи, а карактеристична је ситна црвена оспа. Рубела се често меша са рубеолом, која је алтернативни назив за мале богиње (односно morbilli, енг. меаслес) у англосаксонском говорном подручју. Рубеола је у Србији други назив за "црвенку", тј. рубелу (неки их зову и немачке богиње) - наводи др Плавшић
Клиничка слика рубеоле је углавном безазлена и најчешће пролази без компликација. Опасност се јавља код трудница које их нису пребобеле или нису вакцинисане.
- Труднице су изузетно угрожене ако добију рубеолу, јер вирус rubella може изазвати мутације на плоду, нарочито у првом триместру, па може доћи до спонтаних побачаја, или ће деца бити са урођеним аномалијама. Дете са конгениталном рубеолом има јако лоше прогнозе. Управо због тератогеног ефекта на плод, имунизација против рубеоле је уврштена у календар имунизације - истиче др Плавшић.
Паротитис, заушке или мумпс је акутна вирусна заразна болест узрокована вирусом мумпса.
- Болест почиње грозницом, боловима у мишићима, главобољом и лошим општим стањем, па се јавља болан оток једне или обе паротидне пљувачне жлезде. Инкубација траје 16-18 дана, а болест 7-10 дана. Симптоми су често јачи код одраслих него код деце. Код деце болест протиче или асимптоматски или са благим симптомима. Компликације су: менингитис, панкреатитис, упала срчаних опни, трајно оштећење слуха, упала јајника или тестиса, што може довести до стерилитита - каже пулмолог и додаје:
- Упала тестиса (орхитис) јавља се код 20-40% мушкараца после пубертета, док је код дечака изузетно редак. Обично настаје седам дана после паротитиса, мада, као и менингитис, може настати и касније, или може бити једина манифестација мумпс инфекције. Клинички се манифестује израженим отоком тестиса и црвенилом коже скротума, уз јаке болове. Болест је праћена и повишеном температуром, мучнином и главобољом. Бол и оток се повлаче после седам дана. Као последица мумпс инфекције може настати стерилитет код мушкараца.
MMR вакцинацијом у две дозе, у другој и седмој години живота, и са обухватом вакцинације од 95% на глобалном нивоу, ове болести би могле да се спрече и искорене као што је СЗО и планирала. Уместо тога, због ниског обухвата вакцинацијом, Србија је у константној опасности од избијања епидемија морбила или других болести.
Извор: Србија Данас/Курир