БОЛНИЦЕ У СРБИЈИ КОНАЧНО МОГУ ДА ОДАХНУ? Ко је све изашао из црвене зоне, а ко још није "ПОЗЕЛЕНЕО"
Од јуче у црвеној зони није и један део КБЦ "Др Драгиша Мишовић".
Са бољом епидемиолошком ситуацијом због корона вируса у Србији, и болнице после више од два месеца полако почињу да се враћају нормалном раду, односно да излазе из ковид режима.
Лекари кажу да је четврти талас из којег полако излазимо, био тежак колико и трећи, и надају се да ће ускоро у потпуности моћи да се посвете пацијентима који нису ковид.
НАСТАВЉА СЕ ХЛАДАН ТАЛАС, НЕГДЕ И ДО ПОЛА МЕТРА СНЕГА: Ево у којим деловима Србије нас чека временски ОБРТ
ФОТОГРАФИЈА ОВЕ КУЋИЦЕ СА ДРИНЕ ОБИШЛА ЈЕ СВЕТ: Сада је коначно откривено како је она настала
ОВО ЈЕ ПОГУБНИ ГРЕХ! Ево какви су обичаји за славе које падају у време поста - једну ствар никако не смете да радите
У Београду је прошле недеље из ковид режима изашао Клиничко-болнички центар Звездара, а од јуче више у њему није ни КБЦ "Др Драгиша Мишовић". Ове болнице, "придружиле су се" КБЦ "Земун" и Ортопедији Бањица који у овом таласу нису били у црвеној зони, већ су били посвећени пацијентима који нису ковид.
КБЦ "Звездара" у црвеној зони је за ова четири таласа чак пет пута био у црвеној зони. Директор ове установе проф. др Петар Сворцан, рекао је прошле недеље да су они сада изашли из црвене зоне после два месеца и 10 дана.
- Најпре ћемо сада збрињавати ургентне пацијенте који имају приоритетне упуте, пацијенте са малигним болестима, хроничне болеснике у погоршању. Наши пацијенти знају да преко изабраног лекара увек могу добити упут за нашу болницу, а ту је и Хитна служба која ради 24 сата за збрињавање хитних пацијената - наводи Сворцан.
Ова установа је за свих пет пута колико је била у црвеној зони збринула око 9.500 ковид позитивних пацијената, а само пети пут око 2.300. Тада су једног дана забележили и рекордну потрошњу кисеоника у односу на све претходне таласе – то је било 7,5 тона. Та количина се у нормалном режиму потроше за неколико месеци.
Од јуче у црвеној зони није и један део КБЦ "Др Драгиша Мишовић". Зелена зона постао је А блок, а према речима Ђорђа Лалошевића, начелника дијагностичке радиолошке службе, они се надају да ће се то ускоро десити и са Б блоком у којем је тренутно 91 ковид пацијент од којих је 23 деце.
- Број пацијената се свакодневно смањује јер ми више не примамо ковид пацијенте - објашњава Лалошевић.
Од марта прошле године када је кренула епидемија корона вируса у нашој земљи до данас на КБЦ "Драгиша Мишовић" збринуто је близу 9.000 оболелих од ковида. Најтежи им је био трећи талас када су имали око 4.000 пацијената.
- Трећи и четврти талас били су изузетно тешки. Имали смо некад дневно и 150 прегледа што скенером, што са рендгеном. Ти пацијенти који су углавном долазили код нас су били озбиљни пацијенти. Нажалост неки од њис су и завршили трагично - наводи Лалошевић и додаје да је сада тај број знатно мањи између 30 и 50 прегледа дневно.
Ко је остао у црвеној зони
Ту срећу да изађе из црвене зоне још нема КБЦ "Бежанијска коса". Исти је случај и са ВМЦ Карабурма, оболели пацијенти и даље се смештају у Ковид болници у Батајници, као и у Клиници за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије.
Уколико омикрон, нови сој корона вируса који је опколио нашу земљу и који се очекује сваког момента да се дијагностикује и код нас, што би наш народ рекао "не помрси конце" и не изазове нам до краја године нови талас, пети се очекује тек после 15. јануара.
Према прорачунима професора Петра Кочовића, који помоћу свог математичког модела прогнозира ситуацију са корона вирусом, око 20. децембра број заражених на дневном нивоу спустиће се на 700, па и 500 дневно у просеку, бројке ће наставити да падају, с тим да ћемо имати успоренији пад.
Без обзира на појаву новог соја - омикрона, он остаје при својој последњој прогнози да нам следећи, пети талас ковида 19 може почети тек после 15. јануара 2022. године.