Боловање није годишњи одмор: Током прошле године 300.000 људи одсуствовало са посла због болести
Захтев за проверу боловања РФЗО-у најчешће подноси послодавац, а само пет одсто боловања контролисано је током претходне две године.
Посланици Скупштине Србије од прошле недеље расправљају о изменама Закона о здравственом осигурању које, између осталог, предвиђају да изабрани лекар уместо досадашњих 30, отвара боловање до 60 дана. За кога је та одлука предност и има ли страха од злоупотреба?
Новина да се на комисију не иде после месец дана боловања корисна је за тешко болесне, а изабраним лекарима доноси главобољу – како помирити дијагнозе, могућности и жеље пацијената?
- Пред нама је едукација пацијената пре свега да боловање није годишњи одмор. Имамо добру сарадњу са пацијентима и уколико они кажу да су уморни и да постоји неки здравствени проблем узрокован оптерећењем на послу, ми изађемо у сусрет и отворимо им боловање. Међитим, овакве ствари не би требало да буду пример, јер је то по мени злоупотреба - каже др Душанка Вујадиновић из Дома здравља "Стари град".
ШОК! ИМАТЕ ЛИ ОВЕ СИМПТОМЕ? Пацијенти са тумором на мозгу открили шта су ИГНОРИСАЛИ
МОРБИДНО ГОЈАЗНА ЖЕНА ПОСТАЛА ЗВЕЗДА У АМЕРИЦИ! Нећете веровати колико најдебља Српкиња има килограма!
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ за родитеље! НЕВАКЦИНИСАНА ДЕЦА НЕЋЕ моћи у школу! Казне и до 100.000 динара!
Право на боловање најчешће користе запослени у јавном сектору, јер је у приватном, страх од отказа понекад јачи од болести.
Саговорица РТС-а објашњава да су дијагнозе попут дијареје, вртоглавице, укочености тешко доказиве, па не преостаје ништа друго осим да се пацијентима верује на реч. Да му такве "болести" у сезони брања малина раднике масовно не одвуку у поља, побринуо се власник фабрике текстила из Ариља, који своје запослене тада шаље на колективни годишњи одмор.
- Јасно је да становништво Ариља добрим делом допуњава своје приходе од малина и уопште воћарске производње, па је велики проблем прилагодити се томе, у смислу организовати производњу тако да људи добију слободне дане баш кад им треба – од средине јуна до средине јула. Што се тиче коришћења боловања, постоји и та пракса, колико чујем од колега, али није тако често - каже Милутин Стефановић, директор једног предузећа.
Људи мисле да су ово воће и поврће здрави, али ново истраживање је све оставило без речи... ОТРОВ!
НЕ ТРЕБА ВАМ ЛЕКАР! Проверите да ли имате ОПАКУ БОЛЕСТ само уз помоћ КАШИКЕ - погледајте КАКО
ПАЖЊА! Седење убије више људи него пушење и рак плућа! Ево како утиче на наше ЗДРАВЉЕ!
Захтев за проверу боловања РФЗО-у најчешће подноси послодавац, а само пет одсто боловања контролисано је током претходне две године.
- Код 70 одсто контролисаних од ових пет одсто је потврђена оцена, а за 30 одсто њих спречених је утврђено да је постајао неки пропуст - каже Весна Латиновић из РФЗО-а.
Боловање до 30 дана и даље плаћа послодавац, а након тога та обавеза прелази на терет РФЗО-а. Према њиховим подацима, на боловању је прошле године било више од 300.000 људи, а најзаступљеније су болести коштано-мишићног система, малигна обољења, душевни поремећаји и поремећаји понашања.