БОЖИЋ У ПОМОРАВЉУ: Чесница је незаобилазна, али поред новчића мора имати још неколико симбола, погледајте које!
Обичаји се преносе са колено на колено и доследно се поштују и данас
Сва места на обали српске највеће реке, Велике Мораве, са великом радошћу дочекују Бадњи дан и Божић. Божић се празникује три дана, а главни симболи у сваком дому у Поморављу су Бадњак, жито, свећа, и чесница.
У ЧЕСНИЦУ НЕ ИДЕ САМО ПАРИЦА: Шта све треба да се стави у божићни колач за здравље и срећу?
У ОРАХОВЦУ БАДЊАК НЕ СМЕ ДА ПАДНЕ НА ЗЕМЉУ: Обичаји прославе Божића разликују се од места до места
КО НЕ ТРЕБА ДА ПОСТИ НА БАДЊИ ДАН: Обичаји кажу да су три групе људи изузете од посне хране
На Бадње вече, домаћин или домаћица куће, окупља своју унучад, и заједно са њима из дворишног сењака носи корпу (котарицу) пуну сламе. Домаћин или домаћица узвикују "пију пију", а унучад узвраћа са "ква ква". Та граја чује се све до уласка у кућу и собу за госте, а слама из корпе баца се свуда по дому.
Домаћин затим ставља корпу испод трпезе. Она симболизује јасле Исуса Христа, из пећине у Витлејему. Симболика овог обичаја је јасна - као што квочка прикупља своје пилиће под крила, где их греје и чува, тако исто родитељи брину о својој деци, а Христ о свим људима.
Целог Бадњег дана једе се посна храна, а за трпезом обавезно мора бити пасуљ, домаћи хлеб, паприке са луком, кисео купус, суво и коштуњаво воће.
Сутрадан, у рану зору и одрасли и деца се причешћују у свом дому. Поред огњишта смешта се Бадњак и дрво дрен. Укућани се уз чашу црног вина и плода са дрена причешћују, а затим најмађи члан породице бадњаком џара ватру изговарајући следеће речи: "колико искрица толико среће, колико искрица толико здравља, колико искрица толико накота у штали, лозе у виноградима".
Како овом празнику претходи дужи пост, Божић је време одушка, па традиционални ручак чини "све по реду" - мезе, супа, сарме, печење и колачи. На столу се обавезно налази чесница и жито са свећом.
Чесница се у Поморављу меси од кукурузног брашна. Спрема се искључиво од брашна, воде и соли. У чесници се стављају следећи симболи: пара, плод дрена, кукуруз, пасуљ, лоза, дрво од породичне куће и папак од печеног прасета (у народу чапоњак).
Пара симболизује дар новорођеном Исусу Христу, и верује се да оног у чијем комаду се налази пара, чека велико изобиље. Плод дрена симболизује здравље, кукуруз и кукуруз да ће бити пуно живине, лоза да ће бити родан виноград, дрво од породичног дома да ће кућа бити срећна, а папак од печеног прасета да ће свињац бити пун целе године.
Од Божића до Богојављења, верници се поздрављају са "Христос се роди" и "Ваистину се роди".
Постоје и бројна веровања о томе шта се не сме, а шта је добро радити на овај празник. Тако се сматра да на Божић треба радити оно што је задавало проблеме прошле године, како би то ове лакше савлађивали.
Ваља и посадити неку биљку на овај празник, јер ће сигурно нићи, а на Бадње вече се треба са свима помирити и вратити позајмљене ствари.