Божићна посланица патријарха Иринеја: Слобода за Србе није могућа у ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ КОСОВО. Народи бивше Југославије - мирите се!
Поглавар СПЦ патријарх Иринеј нагласио је у Божићној посланици да се Србима на Косову одузима чак и основно право на живот достојан човека, као и да слобода за српски народ и све друге није могућа у "самопроглашеној лажној држави Косово"
Он је навео да то доказују и "увођење злогласних такси" на српску робу, "сталне претње, хапшења, оснивање такозване косовске војске, чији је циљ даље застрашивање и коначни изгон свих Срба" са Косова.
- Поново истичемо да је за нас питање Косова и Метохије, између осталог, питање опстанка нашег народа, свештенства, монаштва и, нарочито, наших древних светиња, без којих не бисмо били оно што јесмо - рекао је патријарх Иринеј, наводећи да су оне првенствено место литургијског сабирања народа.
СПЦ сматра, нагласио је патријарх Иринеј, да је један од битних предуслова за решење проблема на Косову "изградња друштва заснованог на владавини права, у коме људи различитог порекла могу да живе у миру, уз пуну заштиту и поштовање свачијег верског, културног и народног идентитета".
- Говорити о трајном решењу проблема на Косову и Метохији без уважавања ових предуслова значило би прихватити ратно и поратно етничко чишчење као свршен чин и одбацити све вредности на којима, бар начелно, почива хришћанска Европа, али и читав свет - наглашено је у посланици, коју у име СПЦ њен поглавар традиционално упућује на Божић.
Патријарх Иринеј је позвао, у посланици, на праштање и помирење народе са простора бивше Југославије.
Указујући на значај божићног празника, патријарх Иринеј је навео да је "Христос дошао као Спаситељ свих народа" али да "радост дарованог нам спасења заједно можемо доживети само кроз међусобо праштање и измирење".
- Имајући ово у виду, дубоко жалећи и саосећајући са српским и свим осталим жртвама несрећних ратова на простору Словеније, Хрватске, Босне и Херцеговине, Србије, молимо се новорођеном Богомладенцу, Дародавцу сваког мира, да се мир коначно усели у наша срца, да опростимо једни другима јер је и Господ опростио нама сагрешења наша - рекао је патријарх Иринеј.
- Једини начин да се ослободимо робовања прошлости и дневно-политичким интересима јесте праштање и помирење на које позивамо све народе са којима смо некада живели у једној држави - поручио је патријарх Иринеј.
Патријарх Иринеј је "духовну децу" СПЦ позвао на међусобно разумевање, љубав и праштање.
- Чувајмо се тешких и неопрезно изговорених речи, имајући на уму да друштвено окружење у коме живимо стварамо управо речима - нагласио је поглавар СПЦ.
Он је навео да "блага реч лечи, груба реч повређује", а да су "ране од речи често грубље и од физичких рана".
- Уколико видимо да нам ближњи наноси неправду, поступимо по јеванђелском начелу, разговарајмо са њим, чинећи све што је у нашој моћи да добијемо брата свога - нагласио је патријарх Иринеј.
Патријарх Иринеј је подсетио да ове године СПЦ прославља велики јубилеј – осамсто година од добијања аутокефалије и доста простора, у посланици, посветио је питању стицања црквене самосталности.
- Са пастирском бригом и одговорношћу позивамо нашу браћу и сестре у Македонији који су у расколу да, у духу Хистове љубави, схвате да је аутокефалија искључиво црквена институција и да она треба да допринеси напретку и учвршћивању јединства међу помесним Православним Црквама - поручио је у посланици поглавар СПЦ.
- Уколико би се, по логици овога света", навео је патријарх Иринеј, "аутокефалија схватила на другачији начин, као елемент државне суверености, националне посебности или одвајања, онда она не доприноси јединству и изграђивању Цркве већ подстиче самодовољност и саможивост, постаје и она, парадоксално, хула на Духа Светога - навео је он.
Поглавар СПЦ је "исти позив" упутио и, како је навео, "онима који говоре о некаквој ’Црногорској цркви ’, који остају слепи код очију јер не виде древну Митрополију црногорско-проморску".
- Они заборављају да спасење није условљено изјашњавањем ко је Србин а ко Црногорац - напоменуо је патријарх Иринеј.
- Искушење је исто као и у нама блиској и братској Украјини, где такође острашћени шовинисти-русофоби, предвођени корумпираним политичарима и уз ‘асистенцију’ унијата и, нажалост, уз неканонско саучесништво Цариградске Патријаршије, продубише и проширише постојеће расколе и озбиљно угрозише јединство Православља у целини - напоменуо је патријарх Иринеј у Божићној посланици.
КОЛАПС У БЕОГРАДУ Због снега на улицама аутобуси не возе у нека насеља, трамваји иду скраћено, а путници пешаче