Божићна посланица СПЦ: Једни према другима морамо бити браћа
Негова светост патријарх српски Порфирије и архијереји Српске православне цркве (СПЦ) позвали су у божићној посланици православне Србе да по сваку цену међу собом граде мостове разумијевања, љубави и мира, те поручили да верују да ће за српски народ засјати сунце правде.
Патријарх и архијереји су позвали православне Србе да на Божић загреју своја срца пламеном који је грејао новорођеног Богомладенца и да од свога дома, радошћу породичног окупљања, направе Витлејемску пећину.
У божићној посланици Његова светост и архијереји свој саборни глас упућују, пре свега, својој духовној деци на Косову и Метохији, али и свима до којих стиже апел светосавске црква.
"Српски народ је у овој својој вековној постојбини већ четврт века најугроженији и најнезаштићенији народ на европском континенту. Изложен притисцима, хапшењима, насилном отимању општинских самоуправа, гашењу локалних здравствених служби, отимању земљишта и друге приватне имовине, рушењу гробаља и споменика културе, непрестано бива застрашиван и прогањан", наводи се у посланици.
Како се истиче у посланици патријарха и архијереја, браћу и сестре на Косову и Метохији гледају са љубављу, поштовањем и захвалношћу, дивећи се њиховој вери, јунаштву, стрпљењу и трпљењу.
"Као што верујемо речима Господњим да су `блажени гладни и жедни правде јер ће се наситити`, исто тако верујемо да ће сванути дан када ће и за вас и за васцели наш народ засјати Сунце правде, Христос Бог наш, и да ћете се и ви наситити правде Његове", наводи се у божићној посланици.
Патријарх Порфирије и архијереји наглашавају да је православним Србима највећи благослов у години која почиње прослава 850 година од рођења најзначајније личности у историји српског народа – Светог Саве.
Истичући да је Свети Сава чинио ђела љубави и да је као просветитељ Божији постао узор и пример свима, па и свом рођеном оцу, патријарх и архијереји поручују да су у светлу његовог примера позвани да са пажњом ослушкују младост, да је поштују, чувају и оснажују у свему што је добро и честито.
"У исто време, наша је обавеза да, осим бриге о младима, речју и делима љубави, читавим својим животом, сведочимо да се пуноћа за којом трагају налази у Христу Господу, да је Христос смисао свега и да ће, уколико Христос буде на првом месту, све доћи на своје место", наводи се у божићној посланици.
Како се указује, друга чињеница која је поучна за годину пред нама јесте измирење завађене браће које је извршио Свети Сава над моштима њиховог оца, светог Симеона Мироточивог 1207. године у манастиру Студеници.
"За помирење нису биле довољне само његова молитва и његов труд, иако га без њих не би било. Неопходно је било и да оба брата пруже руку један другоме, да се загрле и опросте један другоме. То је био једини прави, јеванђелски начин да се постигне мир међу браћом, у држави и у народу. Свети Сава, надахнут Јеванђељем Христовим, показао је овим и оставио нам у аманет образац црквеног миритељског поступања", поручују патријарх и архијереји.
У божићној посланици се истиче да црква не осуђује, не дели и не прави разлику међу браћом, него подсећа да смо сви једни другима потребни и све позива на мир и заједницу љубави.
"Не заборавимо да мноштво несрећа, сукоба и ратова започињу дехуманизацијом ближњег и потирањем људскости другог људског бића. Зато је од пресудне важности да сви, колико нас има, престанемо да користимо речник у коме се други прво назива странцем, затим противником, онда непријатељем и, на самом крају, нељудским бићем", опомињу патријарх Порфирије и владике.
У божићној посланици се наглашава да сви треба да се сете кобних последица таквих поступака у историји људског рода, који су многобројни, а нарочито да се Срби присете прошлости и подела од којих до данас не могу да се опораве.
"Стога, браћо и сестре, где год да живимо, премошћујмо међусобне јазове, слушајмо једни друге, уважавајмо ставове и мишљења једни других, поготово када су другачија од наших. Одустанимо од агресије и насиља као начина решавања проблема и несугласица! По сваку цену градимо мостове разумевања, љубави и мира, иако добро знамо да градитељи мостова неретко бивају каменовани са обе обале", поручују патријарх Порфирије и архијереји.
Патријарх Порфирије и архијереји поручују да молитвено вапију да и невино страдале у паду надстрешнице на новосадској жељезничкој станици Господ привије у своје наручје.
"Гледамо у своја срца и гледамо се међусобно, молећи се Господу да нам подари снаге да из тог трагичног догађаја, али и из других поменутих и непоменутих збивања у земљи и свету, стално извлачимо опомињућу поуку о томе да једни према другима морамо бити браћа, бити људи, охристовљени, искрени и суштински добри", наводи се у божићној посланици.
Поручују да не смеју бити заборављени ни они који страдају, тугују и ове дане радости проводе прогнани из својих домова, понављајући тако судбину Богомладенца Христа, који је делио изгнанство, тугу и страдање свих невољника на земаљској кугли.
"Видимо како у многим крајевима света мајке и очеви, са дечицом у наручју, бежећи од савремених Ирода, доживљавају и у 21. веку судбину витлејемске деце из времена рођења Христова", наводи се у божићној посланици.
Патријарх и архијереји истичу да се у крајевима у којима је Христос рођен, као и у суседним земљама, Сирији и Либану, број људских жртава немилице умножава, док је број убијене деце, што је најстрашније, многоструко превазишао број ђеце пострадале од Иродових руку.
"Са молитвеним вапајима Богу да дарује мир целоме свету, гледамо и на страшни сукоб једнокрвне и једноверне браће у Украјини и Русији, који, на велику жалост свих нас, већ улази у четврту годину", наводи се у божићној посланици.
Његова свестост и владике су верницима препоручили да загрле Христа и једни друге, те да се моле да се Богомладенац Христос усели у срца свих и да се, имајући мир са Њим, миримо и мирбожимо међу собом.
"Мирбожимо се да бисмо се, у миру и љубави, заједно с анђелима, једним устима и једним срцем, радовали и појали: `Слава на висини Богу и на земљи мир, међу људима добра воља`. Мир Божји, Христос се роди!", поручили су патријарх српски и архијереји у божићној посланици.