Брак са Немцем за ПАПИРЕ кошта као стан у Београду: Знате ли "цену" српског држављанства?
Срби на "нишану" блискоисточних народа
Склапање фиктивних бракова је у порасту како наших грађана који се венчавају за становнике најчешће земаља ЕУ да би дошли до њихових држављанства, тако и оних који овде продају свој потпис на венчаном листу странцима трећег света, којима ни наше држављанство није лоше.
Цене склапања фиктивних бракова вртоглаво расту, у Немачкој за то сада треба да се одвоји и до 50.000 евра у неким случајевима. Но, огласи код нас и даље су препуни понуда "бракова за папире".
Прочитајте и:
"Нудим фиктивни брак женским особама, Хрватска, 30 година"; "Нудим брак мушкарцу за швајцарске папире"; "Тражим нормалну женску особу из Мађарске за брак због добијања папира" - неки су од 300 до 500 понуда за фиктивни брак на домаћим страницама огласа. Оно што је последњих година новина је чињеница и да наше држављанство добија своју цену, па фиктивни брак овде кошта од 2.000 па све до 10.000 евра. Обично га купују становници далеких сиромашних земаља од Блиског истока до Кине.
- Имао сам случај да су обоје супружника из наше земље у Немачкој ступили у фиктиван брак како би дошли до држављанства. Немачка је најпопуларнија, па цене досежу и 50.000 евра. Популарне су и Холандија и Швајцарска, која је најригорознија земља по том питању. Тамо људи више знају о фиктивном партнеру него о правом. Све се испитује, од музике коју волиш, до проверавања четкица за зубе - каже Жељко Симић, адвокат за развод брака и бракоразводне парнице из Београда.
ДРАМА У МРЧАЈЕВЦИМА! Девојка (19) одбегла са 31 годину старијим НЕКАДАШЊИМ СВЕШТЕНИКОМ?!
Како додаје, ако до пре неколико година нисте имали скоро нити један, а данас више 500 бракова годишње наших суграђана са странцима из Кине или исто толико с онима из земаља са Блиског истока, јасно је да се нешто дешава, односно да се и код нас тргује држављанствима.
Уласком Хрватске у ЕУ, али и дељењем мађарских држављанстава становницима Војводине повећао се број ових комшијских фиктивних бракова. По подацима Републичког завода за статистику, број склопљених бракова са странцима пре две године у Србији је био око 1.500 од укупно око 30.000, а на прва два места су били Мађари и Хрвати. Само за пример, у Хрватској се у истом периоду тек око 90 људи венчало за странце.
- Радим у Хрватској већ неколико сезона и нашла сам момка за кога сам се удала за папире које сада чекам. Лети сам тамо, зими код куће у Србији. Проблем је што је због мигрантске кризе цена фиктивних бракова у земљама западне Европе отишла у небо, а ја тих пара немам нити ћу имати. Немам ни шта да продам. Брак у Хрватској сам платила само 2.000 евра, иако и овде сада кошта око 5.000, а неки, попут Авганистанаца, Сиријаца или Иранаца, плаћају и више од 10.000 евра. Опет, ни хрватски пасош није лош, могу са њим да радим где хоћу - каже Новосађанка М. В.
Брак у Мађарској кошта од 5.000 до 10.000 евра, као и у Аустрији. У Швајцарској су цене већ око 15.000 евра.
Тешко доказива лаж
Адвокати кажу да је фиктивни брак тешко доказати јер се мора сагледати случај до случаја, а у Србији се они уопште ни не контролишу. За брак из интереса се највише одлучују наши грађани старости од 20 до 40 година, а за партнере најчешће траже озбиљне странце или Србе у иностранству.