БРИЛИЈАНТНИ СРПСКИ УМ ЗА КОЈИМ ЖУДЕ У СВЕТУ: Генијалца из Лознице ТРАЖЕ ТРИ универзитета!
Димитрије Павлов (18) из Лознице са лакоћом решава неке од најтежих задатака из физике или математике, као што је Шредингерова једначина. Међутим, сада се суочио са једним од најтежих задатака у животу, који универзитет да упише пошто је примљен на Харвард, Кембриџ и Принстон
Овај млади генијалац, ученик лозничке гимназије и Фотон школе из Шапца, примљен је на три светски престижна универзитета, али се одлучио да упише Харвард, и тако се нашао међу четири одсто његових вршњака у свету који су положили све захтевне тестове ове образовне установе.
- Харвард и Принстон су ми понудили и стипендију која подразумева плаћену школарину, трошкове пута, смештаја и свега што ми је потребно за студирање. Дуго сам се двоумио између та два универзитета, читао сам коментаре студената, гледао шта се тамо ради, који професори предају, које могућности ми пружају ови универзитети, који су предмети, какве су ми шансе у будућности по завршетку студија и на крају сам одлучио да то буде Харвард - прича овај младић, који се од својих вршњака разликује само по знању и љубави према физици, математици и програмирању.
Радозналост и љубав према физици препознао је у шестом разреду основне школе. Од тада крећу награде и признања са бројних такмичења, међу којима и сребрна медаља са Међународне олимпијаде из физике у Лисабону, бронзана са Међународне јуниорске научне олимпијаде у Јужној Кореји, прво место на државним такмичењима и Српској физичкој олимпијади. Није учио да би освајао награде, али оне су долазиле као признање за уложени труд.
- Нисам очекивао да будем примљен на сва три универзитета. Кренуо сам са жељом и надом, без превеликих очекивања. Припремао сам се за све испите које сам полагао, спремао пријаве и писао есеје. То је била само моја жеља, али се испоставило да је вредело - прича скромно.
ВОЈИСЛАВ ЈЕ ПРАВИ ГЕНИЈЕ Има 23 године, ДВА ФАКУЛТЕТА и у Швајцарској спрема докторат, а ево шта каже о ПОВРАТКУ У СРБИЈУ
ЉУБАВ према родном крају донела БАНАНЕ тамо где их НИКО не очекује - О ОВОМ ЧОВЕКУ ПРИЧА ЦЕЛА СРБИЈА
Ватерполиста Сава Ранђеловић подржао кампању "Рак је излечив" и доделио медаље најбржим маратонцима
Међутим, пут до овог успеха није нимало лак. Да би стигао до најбољих светских универзитета, полагао је тестове из математике и физике, тест енглеског језика за међународне студенте, али ни ту није био крај.
- Пријаве подразумевају полагање стандардизованих тестова, налик нашој матури. Прво сам полагао математику и тест резоновања, затим специјализоване тестове за област коју студент жели да студира. У мом случају, то су биле математика и физика. Међутим, ја сам још морао да студирам и пратим предавања на енглеском. Други део пријаве односио се на писање аутобиографија, есеја и личних погледа на свет, како би универзитети проценили да ли сте довољно добри за ту заједницу - прича лознички генијалац.
Свако ко је упознао Димитрија пожелео би га у својој заједници, што су потврдиле и престижне универзитетске установе. Колико је његово знање говори податак да број места на Харварду за студенте из Србије у просеку није већи од пет по смеру, а ретке су године када се на било којем од смерова упише студент из наше земље на основне студије.
- Ове године било је 43.000 пријављених из целог света. Ја сам се нашао међу 1.950 који су примљени. Тај проценат, између 4 и 5 одсто, важи и за остале престижне универзитете. Конкуренција је велика, нарочито између међународних студената, који чине око 10 одсто, док су осталих 90 процената амерички студенти - прича будући бруцош Харварда.
Осмаци не знају шта значи "ЦЕЛОВИТО", Бајина Башта им није позната, а тек шта кажу за Вићу из "Сумњивог лица"...
МЕДИЦИНСКА СЕСТРА ЗА ПРИМЕР Победила рак дојке, а после урадила готово НЕМОГУЋУ СТВАР!
Пројекат од НЕВИЂЕНОГ ЗНАЧАЈА за цео српски народ! Упућена молба Вучићу да буде покровитељ
Уз мајку, професора енглеског, савладао је језик. Од оца, правника по струци, наследио је културу комуникације.
Никола је апсолутни геније: Направио је рукавицу која може да препозна лица, емоције и јачину светлости (ВИДЕО)
Одмерен у разговору, скромно говори о својим успесима јер, како истиче, никада није размишљао о резултатима већ је само имао потребу да поставља питања и проналази одговоре. Да открије то у себи, пресудна је била бака са којом је проводио доста времена.
- Бака је машински инжењер у пензији. Она је са мном била од основне школе, помагала ми да решавам задатке из математике и физике и мислим да је она доста допринела томе. Сада је врло поносна и срећна што ћу наставити школовање на Харварду, што је била и њена препорука - прича Димитрије, који осим из физике добија признања и одличне оцене и из других предмета.