БРОЈ ДЕЦЕ ОБОЛЕЛЕ ОД САЛМОНЕЛЕ СЕ ПОВЕЋАО: Узрочник заразе вртићи?!
Број оболеле деце у лесковачким вртићима попео са 29 на 38, од којих су петоро носиоци клице, а предшколска установа „Вукица Митровић“ таргетирана је као потенцијални извор заразе, што је утврђено на основу праћења контаката деце.
Ово је данас изјавила епидемиолог и директорка Завода за јавно здравље Александра Николић, рекавши да је први клицоноша регистрован у вртићу „Лане“, не прецизирајући притом да ли је реч о одраслој особи или о детету.
- Оно што је извесно, то је да је епидемија стигла у вртић путем контаката деце, јер саломонела није пронађена на узорцима из кухиње – на радним површинама, опреми, као ни на руке запослених - казала је Николићева.
Највећи број оболеле деце је узраста од две и три године, а Николићева је и данас индиректно указала на играонице где су деца славила рођендане, а где, иначе, Завод за јавно здравље нема овлашћење да контролише храну која се у таквим ситуацијама даје деци.
- Четворо деце је са лакшим симптомима ишло у вртиће, шесторо на рођендан. У току истог дана у једној играоници на два рођендана било је деце са симптомима саломонеле која је касније изолована, а на том ређендану је било деце из четири вртића - рекла је директорка Завода.
Према њеним наводима, салмонелу су и сами лекари тешко препознавали јер се епидемија јавила у време замаха вирусних инфекција, са мучнинама, температуром и учесталим столицама.
- Карактеристика ове епидемије је да је код већег броја деце регистрована лакша клиничка слика са блажом симптоматологијом, посебно на почетку епидемије, па су деца симптоматски лечена, а поједина су истовремено одлазила у вртиће и на рођендане, и тако се ширила епидемија - објаснила је Николићева и додала да је прошло три дана од једног случаја оболевања до добијања упута за микробиолошку лабораторију, иако је дете сваког дана вођено код лекара.
Број новооболелих откривен је на основу узорака столица деце из вртића, узетих 1. новембра, али анализе још нису комплетиране, па се Николићева прибојава да ће се у међувремну повећати број деце са заразом.
- У „Вукици Митровић“ су предузете најригоризније епидемиолошке мере, а деца са симтомима сличним саломонели су удаљена, па је опасност од заразе сведена на минимум. Ми, међутим, не можемо да гарантујемо за играонице – истиче директорка Завода.
Упркос томе, број деце у вртићима је преполовљен јер родитељи страхују за безбедност своје деце.
Салмонела се, да подсетимо, појавила у пет од 10 лесковачких вртића, углавном оним у ужем градском језгру. Први случај регистрован је 16. октобра, а епедемија је пријављена 30. октобра.