Број се УТРОСТРУЧИО: Србијом хара ОВА ПОЛНА БОЛЕСТ
Све учесталије инфекције
У последњих десет година број оболелих од сифилиса се утростручио, показују подаци Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
Прочитајте и:
На другом месту најчешћих полно преносивих болести је гонореја, а на трећем хламидија трахоматис. Стручњаци упозоравају да до све учесталијих сексуалних инфекција доводи недостатак сексуалног образовања.
Василије Топалов, лекар и председник Сексолошке секције Друштва лекара Војводине каже да људи више не обраћају пажњу на полне болести мислећи да су искорењене, не знајући да су и даље ту, само отпорније него раније.
- Некада се у болницама у рутинском раду проверавало да ли су пацијенти заражени сифилисом, данас се то више не ради, а болести су постале отпорније на неке терапије. Апсурд је да људи постају све промискуитетнији, а све мање знају о сексу. Квалитетно сексуално образовање решило би нас ових инфективних болести, али то код нас крене шест месеци па стане и буде потпуно неозбиљно прихваћено - каже Топалов.
Заражених је вероватно и много више, јер већина приватних клиника не пријављује своје податке, а пацијенти често одлазе на прегледе управо код њих када проблеми постану несносни.
Весна Најдовска, специјалиста дерматовенерологије, изјавила је да ширењу болести доприноси такозвани "летећи секс", где једна особа у кратком времену измени и по неколико партнера о којима не зна ништа. Она додаје да су пацијенти у тим случајевима често образовани и добро ситуирани људи.
Са друге стране, одлазак мушкараца код уролога је у Србији још табу тема, па тако подаци "Батута" говоре да дистрибуција оболелих у односу на пол показује деветоструко већу заступљеност мушког пола у односу на женски. Мушкарци у Србији чешће оболевају од полних болести него што је то просек у Европи.
Сви у Србији су добили ОВАЈ ТЕЛЕФОНСКИ ПОЗИВ: Ево шта је потребно да урадите АКО СЕ ПОНОВИ!
Огласио се увозник парадајза због ког је СРБИЈА НА НОГАМА: Ово су његове РЕЧИ! (ФОТО)
По коришћењу кондома на дну Европе
У Србији је данас нормално да се прва сексуална искуства стичу са 15 или 16 година, док са друге стране нико не истиче важност контрацепције. У Србији се годишње потроши само 1,42 кондома по глави становника, по чему смо на дну Европе, а велике предрасуде имамо и према другим видовима контрацепције, као што је хормонска, која је потпуно безопасана по организам и веома ефикасана.
Тако је током 2016. године пријављено 15.526 прекида трудноће. У структури су најзаступљенији медицински индуковани прекиди трудноће, којих је било 11.093, односно 71,4 одсто.