"БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ ЋЕ ТЕК РАСТИ" Комбинација короне и других инфекција доводи до ОЗБИЉНИХ ЗДРАВСТВЕНИХ ПРОБЛЕМА, а ево кад треба да се обратите лекару
Корона, други вируси, бактеријске инфекције уколико се укрсте, могу довести до озбиљнијих здравствених тегоба, посебно код људи који имају ослабљени имуни систем. Како лекари саветују, неопходан је опрез, али и јавити се лекару на време.
Када је ковид у питању, од симптома најчешће се јављају бол у грлу, језа, дрхтавица, слабост у мишићима, болови у зглобовима и долази до благо повишене температуре која иде до 38 степени, што траје неколико дана.
Београђанка (28) каже да је све почело управо са благим симптомима, те да је била сигурна да ће све проћи брзо, и није се одмах јавила лекару.
- Благо пецкање у грлу, кашљуцање тако је изгледало првог дана. Сутрадан температура је расла благо, до 37, 5 да би до краја вечери све дошло да скоро 39, уз дрхтавицу. Узела сам лек за обарање температуре, који ми јесте помогао, али сам се и даље осећала лоше. Негде већ трећег дана посетила сам лекара, који ми је дао да урадим крвну слику најпе, а затим ми дао и антибиотик јер је дошло до микса између бактеријске и вирусне инфекције. Лежала сам осам дана, испричала је.
Број заражених ће тек расти
Јесењи период погодан је за ширење вирусних и бактеријских инфекција. Крај летњих одмора, повратак деце у колективе, боравак у затвореним просторијама, све скупа учиниће да се болести брже шире.
Проф.др Верица Јовановић, директорка Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" у емисији Здраво са Иваном, говорила је недавно о ковиду, и истакла да је потребно пратити симтпоме.
- Оваква ситуација је присутна, пораст броја позитивних случајева забележен је и у региону и у Европи, имамо примере из Грчке, Италије. Сама инфекција траје кратко, пролази у кућним условима и не постоји потреба да се особа лечи у болници. Лекару треба да се јаве особе које имају хроничне болести, особе које се акутно не осећају добро, а осећају да имају дуготрајну бол у грлу, уколико постоји висока температура, ако се јави кашаљ, онда треба урадити анализе, изјавила професорка Јовановић.
Подсетимо, нова варијанта омиркона - флирт, присутна је како и у Европи, тако и код нас. У питању је тип ковида који је познат дуже од годину дана и питању су нове варијанте са благим мутацијама у самом геному вируса.
Др Бисерка Обрадовић, у емисији Здраво са Иваном, изјавила је, да се код младих нарочито може јавити овај проблем, јер се не јаве лекару на време, те од обичне инфекције зараде и упалу плућа.
- Ковид симптоматологија је углавном блажа, али је сачувала с друге стране и своју тежину. Долазе пацијенти који су имали ковид па су чекали две недеље, надовезала се нека секундарна инфекција, па добију упалу плућа. Не треба то дозволити, ако имате високу температуру јавите се лекару како би се утврдило о чему се ради и како бисте добили праву терапију, објаснила је др Обрадовић.
Србија Данас/Телеграф