БРЗИ АНТИГЕН И БРЗИ ТЕСТОВИ: Које све врсте имамо у Србији и који најтачније детектују корона вирус?
Постоје четири врсте тестова.
У Србији се тренутно раде четири врсте тестова за дијагностику корона вируса: ПЦР, серолошки, антигенски и брзи тестови.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/15/profimedia-0568306320.jpg?itok=5Hvq_Q6V)
СВЕ ТЕЖА СИТУАЦИЈА У СРБИЈИ: У Прокупљу на кисеонику 25 пацијената, капацитети скоро пуни
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/06/2020-11-05t153929z_954837353_rc23xj9j601g_rtrmadp_3_health-coronavirus-spain-icu.jpg?itok=46g9nLEv)
ПИК ТАЛАСА У НАРЕДНИХ НЕКОЛИКО ДАНА: У лечење морају да се укључе и зубари и приватни лекари
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/15/2020-11-14t083247z_365312066_rc2w2k9oys5m_rtrmadp_3_health-coronavirus-czech-cases.jpg?itok=rdfIWU2o)
У НИШУ АЛАРМАНТАН БРОЈ НОВОЗАРАЖЕНИХ КОРОНОМ: Данас седница Кризног штаба
ПЦР тест на корона вирус
Овај тест, који се назива и молекуларни тест, открива генетски материјал вируса помоћу лабораторијске технике назване ланчана реакција полимеразе (ПЦР). Одређени вирусни гени се умножавају и до милијарду пута да би могли да се детектују.
Када је у питању ПЦР тест на коронавирус, он детектује искључиво гене коронавируса, и не детектује присутне гене других вируса, па чак и оних веома сличних корони (нпр вируси који изазивају обичну прехладу). То значи да је ПЦР тест 100% специфичан за корона вирус.
Иако је ПЦР метода 100% специфична за корона вирус, то само значи да се овом методом неће детектовати ниједан други вирус. Међутим, иако је ПЦР тест златни стандард у дијагностици присуства корона вируса, он није 100% поуздан.
Приликом узимања узорка могуће је да се "промаши" део слузнице на коме се вирус налази и да резултат буде лажно негативан, што се дешава у око 19% случајева. Због тога је код пацијената код којих се сумња на инфекцију корона вирусом неопходна и друга дијагностика, као што је нпр. радиолошко испитивање плућа.
Са друге стране, с обзиром на то да овај тест детектује генетски материал вируса, могуће је и да детектује трагове неактивих вируса који су присутни у организму и након оздрављења, што потенцијално резултира лажно позитивним резултатима.
Узорак за ПЦР тест се узима из носа (назофарингеални брис) као најпоузданије локације, грла или из пљувачке. Резултати су најчешће готови за један до два дана.
Серолошки тестови
Серолошким тестирањем утврђује се присуство антитела у крви. Антитела су протеини које ствара имуни систем у борби против сваког инфективног агенса. ИгМ антитела као показатељи активне инфекције су присутна у крви у току прве недеље од појаве симптома, а максималан број достижу током друге недеље и потом њихов број опада.
ИгА антитела су локална антитела која се налазе на површини слузокоже носа, грла и црева, јављају се након неколико дана од појкаве симтома и потом њихов број опада. Њихово присуство такође указује на активну инфекцију. Са друге стране, IgG антитела су показатељ “прележане” инфекције. Стварају се око 7-10 дана од појаве симтома и остају у организму и након оздрављења.
Ова антитела служе у одбрани организма од будућих инфекција истим агенсом.
Дакле, серолошко тестирање би требало урадити тек након 5-7 дана од појаве симптома како не бисте добили лажно негативан резултат.
Постоје два типа теста у зависности да ли се тестира присуство активне или “старе” инфекције:
Серолошки тест ИгМ ИгА антитела (ЕЛИСА: када је позитиван, указује на постојање акутне инфекције.
Серолошки тест IgG Ат антитела (ЦМИА) на САРС-ЦоВ-2: када је позитиван, указује на „стару“ инфекцију, односно IgG антитела имаће пацијент који је прележао инфекцију корона вирусом.
Ови тестови детектују само антитела против корона вируса. Сензитивност варира од типа теста од око 70 до 99%. Овим тестовима се такође прецизно одређује и концентрација присутних антитела у крви.
Серолошки тест се ради тестирањем крви, а узорак се добија вађењем крви из вене. Резултат се добија за један дан.
Имунохроматографски (брзи) тестови
Имунохроматографија такође спада у групу серолошких тестова, али је најмање осетљива. Са друге стране, ови тестови су најјефтинији и најбрже се добијају резултати – практично одмах.
Овом методом такође се детектују антитела у крви тако што се на тест траку нанесе кап крви из прста пацијента. Тест трака, у зависности од присуства антитела, мења боју. Ова метода је квалитативна, односно добијамо само информацију да ли су антитела присутна или не, без мерења концентрације антитела, као што је то код прва два наведена теста.
Иако су најављени као потенцијална револуција која ће изменити ток пандемије, став Светске здравствене организације је да ови тестови нису довољно прецизни за дијагностику корона вируса, али је препоручена њихова употреба за потребе истраживања.
Брзи антиген тестови
Антигенски тестови се у пракси најчешће користе за дијагностику респираторних патогена, као што је нпр. инфлуенза вирус. Однедавно се у Србији користе и за детекцију корона вирусног антигена.
Овим тестовима се детектује присуство специфичног вирусног антигена – дела вируса који “активира” наш имуни систем да производи антитела. Релативно су јефтини, узорак се узима брисем, а резултати су доступни за око 15 минута. Међутим, ови тестови су ипак мање осетљиви од ПЦР-а.