ИСТИНА О БСЖ ВАКЦИНИ! Шта ако је беба већ примила НЕИСПРАВНУ Торлакову вакцину?! Ево шта радити у оваквим ситуацијама
На главно питање да ли ће деца морати поново да се имунизују Шеклер нема прецизан одговор, а каже ни да га тренутно нико нема.
Из здравствених установа у Србији повучена је једна серија Торлакове БЦГ вакцина, јер нема довољну активност. Због ове ситуације многи родитељи су забринути за безбедност и здравље своје деце, међутим педијатри и Министарство уверавају да нема места паници.
Министарство здравља је саопштило да је 16. марта повучена једна количина вакцине против туберкулозе због минималног одступања од строгих захтева спецификације лека. "Торлак" је истовремено снабдео све здравствене установе БЦГ вакцинама.
ОПАСАН ВИРУС ОД НОВЕМБРА ХАРА СРБИЈОМ! Најчешће кружи међу ОВОМ старосном групом - ево шта је важно да урадите
ОБЕЛЕЖАВАМО ПРЕНОС МОШТИЈУ СВЕТОГ НИКИФОРА ЦАРИГРАДСКОГ: Данас ОБАВЕЗНО ово морате урадити ако желите да будете ЗДРАВИ! (ВИДЕО)
ДАНАС У СРБИЈИ ТЕМПЕРАТУРНИ РОЛЕРКОСТЕР: Обуците се слојевито - не полазите из куће без овога!
Из Министарства су нагласили да родитељи немају разлога за збринутост, јер бебе у породилиштима примају проверене безбедне вакцине.
Спорна серија вакцина је повучена "након неких пола сата" што је доспела у здравствене установе и претпоставља се да је за то време цепиво против туберкулозе примило "између 10 и 15 беба".
- Видели смо да постоје одређена одступања у квалитету лека. Иако је његова активност била преко 92 одсто, повукли смо, то је нормално и дешава се и у другим земљама. Апелујем на родитеље, клиничке студије показују да нема потребе да брину, чак и пад од 50 одсто активности не утиче на развијање имунског одговора - рекао је Лука Драгачевић, директор "Торлака".
Одмах по добијању резултата, Торлак је обавестио све заводе и релевантне институције.
- Постоји тачна процедура како се поступа у оваквим ситуацијама, ми смо то задовољили, сви заводи су у кратком року обавештени, серија акцина је стављена у карантин код њих и у року од 24 сата повучена са територије целе републике - рекао је Драгачевић и казао да је одмах затим дистрибуирана нова серија, тако да несташица није било.
Да места за забринутост нема истиче и педијатар др Саша Милићевић.
- Разумем да су родитељи узнемирени, али стварно нема места паници. Вакцине из повучене серије нису штетне по здравље деце, једина штета која је сада нанета јесте неповерење у вакцине. Једино што је сада проблематично јесте да деца неће бити адекватно заштићена од коховог бацила - изазивача туберкулозе. Та деца ће вероватно морати да буду поново имунизована, да бисмо били сигурни, а ни то неће имати последице по здравље деце. Можда само локално у виду бола или свраба на месту убода. БСГ вакцина само по себи је безопасна и не штити у потпуности од туберкулозе као у осталом ни једна вакцина. Ако особа дође у контакт са коховим бацилом постоји вероватноћа да ће развити болест, али сигурно не тежи облик - рекао је др Милићевић.
Ипак, са друге стране, др Миланко Шеклер, вирусолог, каже да има превише питања на која немамо одговор, а главно питање је како је уопште спорна серија доспела у здравствене установе.
- Како је уопште могла да се нађе у употреби, ако је таква ствар примећена током произвођачког процеса. Ствар је проста, на основу чијег предлога је повучена ова серија вакцине. Моје питање гласи ко им је скренуо пажњу да вакцина није како треба?! Које тело, која институција?! То што су они повукли на основу минималних одступања, нису смели ни да их дају у промет, ако су је већ дали, онда су они сматрали да је исправна. Ако су сматрали да је исправна, одакле им онда идеја да и није тако исправна?! То мене збуњује - рекао је Шеклер.
Није први пут
Ово није први случај проблема са БЦГ вакцинама у Србији. Прошле године бебе у породилиштима у Србији штитиле су бугарске БЦГ вакцине. Јавност је ово сазнала након инцидента у ГАК "Народни фронт" када је око 600 беба примило физиолошки раствор уместо вакцине против туберкулозе.
До забуне је дошло због различитог паковања бугарске и Торлакове вакцине. Наиме, Торлакова вакцина се пакује заједно са растварачем, док бугарска има одвојено суву материју и активну супстанцу. Тако је сестра мислила да је ампула у којој је активна супстанца, односно само растварач заправо цела вакцина.
На главно питање да ли ће деца морати поново да се имунизују Шеклер нема прецизан одговор, а каже ни да га тренутно нико нема.
- Не знам колико је одступање. Оно што сам ја видео постоји минимално одступање, и колико сам ја видео постоји минималан број пацијената код којих можда имуни одговор неће бити довољан. Тако пише у њиховој дефиницији... Мислим, округло па на ћоше! Ни од једне вакцине не може да се очекује 100 одсто заштита. Све зависи од њеног квалитета, али и од имунитета оног ко га прима. То није вакцина нова, она се производи 100 година. Како сада одједанпут два проблема у шест месеци по питању исте вакцине са Торлака?! Они треба да дају на увид некоме из Министарства здравља и института Батут да се види колики је тај пропуст и да ли би бебе требало опет да се вакцинишу или не - рекао је Шеклер.
Застарела опрема
У Институту "Торлак" пре неколико дана је била инспекција Министарства здравља. Како се незванично наводи, запослени тврде да је проблем са вакцином настао због застарела опреме, у коју деценијама није улагано.
- Сада је наложено да се повуче серија која је изашла на тржиште, зато што нема довољну активност. У њој нема ничег штетног, али деца нису довољно заштићена - рекла је једна од запослених која ради на производњи вакцина у Торлаку.
Објашњава да се годинама није улагало у опрему и да је "лиофилизатор", који се користи у производњу БЦГ вакцина, застарео и да вакцина губи на активности. Напомиње да нов апарат, који би решио муке у погону за БЦГ вакцину, кошта око 350.000 евра.